Targus 4Vu Anti-Glare Privacy Screen for 15.6" Widescreen Laptop (16:9) with Magnetic Attach (ASM156W9GL)
Highlights
View all details
- Provides a privacy filter designed for 15.6" widescreen laptop displays.
- Features durable PET material with a sleek frameless design for a clean look.
- Supports a 16:9 aspect ratio for modern widescreen laptops.
New at Staples
Item #: 24680269Model #: ASM156W9GL
No reviews yet
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
1
Over 30
Add to list
Consider this similar product
Customers bought together
Targus 4Vu Anti-Glare Privacy Screen for 15.6" Widescreen Laptop (16:9) with Magnetic Attach (ASM156W9GL) is Your Product
No reviews yet
Selected
Price for both
Compare similar items
| Attributes | Targus 4Vu Anti-Glare Privacy Screen for 15.6" Widescreen Laptop (16:9) with Magnetic Attach (ASM156W9GL) | Staples TECH Anti-Glare Privacy Filter for 15.6" Laptop (16:9) (ST62132) | Targus 4Vu Anti-Glare Privacy Screen for 15.6" Widescreen Laptop, (16:10) with Magnetic Attach (ASM156W1GL) | Targus 4Vu Anti-Glare Privacy Screen for 12.5" Widescreen Laptop (16:9) with Magnetic Attach (ASM125W9GL) | Targus 4Vu Anti-Glare Privacy Screen for 14" Widescreen Laptop, (16:9) with Magnetic Attach (ASM140W9GL) |
|---|---|---|---|---|---|
| Reviews | |||||
| Available in my store | No | No | No | No | No |
| Touch Capability | No | No | No | Yes | No |
| Type of Screen | Widescreen | Widescreen | Widescreen | Widescreen | Widescreen |
| Scratch Resistant | No | No | No | No | No |
| Anti-Glare Protection | Anti-Glare | Anti-Glare | Anti-Glare | Anti-Glare | Anti-Glare |
| Width in Inches | 13.62 | 13.6 | 10.51 | 0.01 | 12.24 |
| Screen Size (Diagonal in inches) | 15.6 | 15.6 | 15.6 | 12.5 | 14 |
| Height in Inches | 7.87 | 7.6 | 0.08 | 6.38 | 7.12 |
| Aspect Ratios | 16:9 | 16:9 | 16:10 | 16:9 | 16:9 |
| Device Supported | Laptop | Laptop | Laptop | Laptop | Laptop |
| Series or Collection | 4Vu | Data not available | 4Vu | 4Vu | 4Vu |
| True Color | Black | Black | Black | Data not available | Black |
| Framed | No | No | No | No | No |
| Frame Finish | Frameless | Frameless | Frameless | Data not available | Frameless |
| Reversible | Yes | Data not available | No | Yes | Yes |
| Blue Light Reduction | 40% | Data not available | 40% | 40% | 40% |