4XEM USB Adapter for Tablet/cellular phone, White (4XUSBCPOWER100W)
  • This adapter provides a safe way to charge your devices
  • Dimensions: 3.15"H x 1.14"W x 3.15"D
  • Features power NEMA 1-15P on the first end and USB Type-C on the second end connectors
Item #: IM18HY599Model #: 4XUSBCPOWER100W
  • About this product
    The 4XEM 87W USB C Power Adapter offers fast, efficient charging at home, in the office, or on the go. While the power adapter is compatible with any USB C-enabled device, 4XEM recommends pairing it with the iPad Pro and iPad Air for optimal charging performance. You can also pair it with iPhone 8 or later to take advantage of the fast-charging feature. Charging cable sold separately.
    • Compatible with most smartphones
    • Voltage: 5.2 / 9.2 / 12.2 / 15.2 / 18.5 / 20.2V (output); max current: 5A; power: 100W
    • Comes in white
    • Includes: included in package: 1x 100W USB-C charger