Tripp Lite Single-Phase 208 - 240 V Basic Power Distribution Unit, 38-Outlet, Black (PDUV30HV)
  • Single phase NEMA L6-30P 10 ft 30 A 208/240 V input
  • 208/240 V 50/60 Hz output
  • 6 IEC-C19, 32 IEC-C13 outlet connector
Item #: IM1Q45181Model #: PDUV30HV
  • About this product
    TRIPP LITE IEC-C13/IEC-C19 32/6 Outlet 30 A 208 - 240 V Basic Power Distribution Unit offers real-time local reporting of load level in amps via built-in digital display.
    The Tripp Lite PDUV30HV 5/5.8 kW single-phase basic PDU supports 30 A maximum capacity at 208/240 V. It features 10' attached line cord with L6-30P input plug and 32 C13 as well as six C19 outlets that support up to 38 directly connected pieces of networking equipment. Switch-free unfiltered electrical pass-through of this PDU, distributes UPS or generator power to critical networking equipment. This PDU has circuit breaker to protect from overloads and short circuit fault conditions. It comes with mounting brackets for vertical installation in standard 2 and 4 post racks or other surfaces.
    • 208/240 V 50/60 Hz output
    • Outlets are arranged in two separately breakered load banks each with 15 A overload protection
    • 0U vertical rack mount
    • Package includes PDUV30HV 63.75 inch basic PDU with owner's manual, set of 2 plug retention brackets and installation hardware, set of mounting brackets and installation hardware
    • Maximum input amps (A) details: Agency de-rated to 24A
    • Toolless mounting supported in button-mount compatible racks
    • Vertical rack mount, wall mount, raceway, workbench style
    • Certifications: Tested to UL60950-1 (USA, Canada), NOM (Mexico)
    • 8 lbs
    • 63 3/4"(H) x 2 1/4"(W) x 3 3/4"(D)
    • Lifetime limited warranty
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Tripp Lite Single-Phase 208 - 240 V Basic Power Distribution Unit, 38-Outlet, Black (PDUV30HV) Tripp Lite Single-Phase 100 - 240 V Basic Power Distribution Unit, 14-Outlet, 1U Rack Mount, Black (PDU12IEC) Tripp Lite Single-Phase Metered Power Distribution Unit, 48-Outlet, Black (PDUMV30HV2) Tripp Lite Single-Phase Basic Power Distribution Unit, 13-Outlet, 1U Rack Mount, Black (PDU1220) Tripp Lite Single-Phase 100-240 V Basic Power Distribution Unit, 12-Outlet, Black (PDUNV)
    Your product
    Out of Stock
    Delivery Information
    Data not available
    Free delivery by Wed, May 20
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Tue, May 19
    Available in my store
    No
    No
    Output Frequency
    50 / 60 Hz
    50 / 60 Hz
    50 / 60 Hz
    50 / 60 Hz
    50 / 60 Hz
    Phase
    Single-Phase
    Single-Phase
    Power Distribution Unit Type
    Basic
    Basic
    Metered
    True Color
    Black
    Black
    Outlet Count
    38
    Outlet Connectors
    6 IEC-C19, 32 IEC-C13
    12 IEC C13, 2 IEC-C19
    Data not available
    13 NEMA 5-15 / 20R
    12 IEC-C13, 2 IEC-C19
    Weight (lbs.)
    8
    3.2
    Input Voltage
    208 - 240 V
    100 - 240 V
    Input Connector
    NEMA L6-30P
    Single phase NEMA 5-15 / 20P / NEMA L5-20P / NEMA L6-20P / IEC-320 C14 / C20 10 ft 16 A 100 - 240 V
    Warranty Information
    Limited Lifetime Warranty
    Limited Lifetime Warranty
    2 Year
    Overload Protection
    Two separately breakered load banks each with 15 A overload protection
    16 A
    Yes
    20 A
    Load Capacity
    5 / 5.8 kW
    5.8 kW