CyberPower CPS1215RMS Rack Mountable 1.8 kVA Power Distribution Unit
Over 30
  • Input voltage: 120 - 330 VAC clamping
  • Output voltage: 120 VAC (60 Hz)
  • Power capacity: 1.8 kVA
Item #: IM19GM243Model #: CPS1215RMS
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Consider this similar product
CyberPower AVR Series 750VA UPS, 12-Outlet, Black (AVRG750U)
  • About this product
    • Power capacity: 1.8 kVA
    • Plug/connector type: NEMA 5 15P straight, Receptacles: 12 x NEMA 5 15R
    • Form factor: 1U 19" rack mountable
    • Cord length: 15'
    • LED indicator: Power on (Yellow), ground (Green), surge (Red)
    • Surge energy rating: 1800 J
    • LED status lights indicate Power On and wiring faults
    • Convenient unit reset in case of an overload
    • EMI / RFI 150KHz to 150MHz filtering, 15 A circuit breaker, lighted on/off switch
    • Compatibility: PC
    • Certifications and standards: UL, RoHS
    • Includes: CPS 1215RMS unit, warranty card/manual
    • Weight: 5.10 lbs.
    • Warranty: 3 years limited
    Compare similar items
    Product specifications table
    Your product
    CyberPower Battery Enclosure (BP36V60ART2U)
    CyberPower Extended Battery Modules (BP36V60ART2U)
    Reviews
    No reviews yet
    No reviews yet
    4.63
    Delivery Information
    Free delivery by Thu, May 14
    Free delivery by Fri, May 15
    Free delivery by Thu, May 14
    Free delivery by Fri, May 15
    Free Next-Day eligible by tomorrow
    Available in my store
    No
    No
    Warranty Information
    3 Year
    3 Year
    Battery Backup LCD Display
    Yes
    Weight (lbs.)
    5.1
    Compliance Standards
    UL, RoHS
    CSA C22.2 No. 107.3, cUL, ISO 9001, UL 1778, RoHS, FCC Class A certified, DOC
    CSA C22.2 No. 107.3, ISO 9001, cUL, UL 1778, RoHS, FCC Class A certified, DOC
    FCC Class B certified, UL 1778, cUL 107 5th, ENERGY STAR qualified
    cUL, DOC-B, UL 1778, RoHS, CEC
    Output Voltage
    120 VAC
    Data not available
    36 VDC
    120 VAC
    120 VAC
    Battery Backup or UPS Form Factor
    Rackmount
    Data not available
    Rackmount
    Tower
    Desktop
    Operating Temperature (Degrees)
    32 - 104 deg F
    32 - 104 deg F
    Cord Length (ft.)
    15
    6
    VA Rating
    Less than 500
    Power Capacity (VA)
    1800
    850
    Input Voltage
    120 - 330 VAC
    120 VAC
    96 - 140 VAC