Dell 130W USB-C AC Adapter for Dell Precision 5530 2-in-1 Laptop, Black (DA130PM170)
Over 30
  • USB-C AC Adapter designed to meet the power needs of various Dell laptops.
  • Comes with a 6-foot power cable.
Item #: IM1SL7491Model #: DA130PM170
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Consider this similar product
Dell 130W USB Type-C Replacement AC Adapter for Precision 5530 2-in-1, XPS 15 2-in-1 Laptop, Black (0M0H25)~#|#~1A555A42-E910-43B6-B59B6AE4F5380330_sc7
No reviews yet
1
  • About this product
    The Dell DA130PM170 is a 130W USB-C AC adapter designed to meet the power needs of various Dell laptops, including the Precision 5530 2-in-1 and XPS 15 2-in-1 models. This adapter allows you to simultaneously operate your system and charge its battery from electrical power outlets. It includes a 3-prong plug and a power cable, making it convenient for both home and office use
    • Provides 130 Watts maximum output power for maximum dependability and added productivity.
    • Supports a worldwide input voltage range of 100-240V AC at 50/60Hz.
    • Output voltage of 19.5V.
    • Comes with a one-year limited warranty.
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Dell 130W USB-C AC Adapter for Dell Precision 5530 2-in-1 Laptop, Black (DA130PM170) Dell 130W USB-C AC Adapter for Dell Laptop, Black (7MP1P) Dell 130W USB-C AC Adapter for Dell Laptop, Black (CT1P3) Dell 130W AC Adapter for Dell Laptop, Black (9Y819) Dell 130W USB-C, AC Power Adapter for Dell XPS 15 9575 2-in-1, Precision 5530 2-in-1 Laptop, Black (M0H25)
    Your product
    Delivery Information
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Mon, May 18
    Available in my store
    No
    No
    Connector, Port or Interface Type(s)
    USB-C
    USB Type-C connector
    USB Type-C connector
    Barrel Connector: 7.4mm (outer diameter) x 5.0mm (inner diameter) with a pin in the middle
    usb-c
    Watts
    130
    Compatible With
    Dell Precision 5530 2-in-1 Laptop
    Precision ,Latitude and XPS Dell laptops.
    Dell XPS 15 9575 2-in-1 and Precision 5530 2-in-1 Laptop
    Dell Inspiron, XPS, Precision Laptop
    True Color
    Black
    Black
    Input Voltage
    100-240V / 50-60Hz
    100-240V
    100-240V AC
    110V to 240V AC
    100–240V AC, 50–60Hz
    Laptop Adapter & Charger Type
    Adapter
    Adapter
    Output Voltage
    20
    20V
    20V
    19.5 V DC
    20V DC at 6.5A