Flash Furniture Emmy Oval Wave Mobile Activity Table Set, 60" x 86", Height Adjustable, Grey/Black (XUG4C306C60GTPC)
Over 30
  • Color: Grey; Material: Chrome, Laminate, Particleboard, Plastic, Steel
  • Seating Capacity: 6
  • Overall Dimensions: 60"W x 86"D x 17" - 25"H; Shape: Oval
Item #: 24548330Model #: XUG4C306C60GTPC
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Consider this similar product
Flash Furniture Emmy Oval Wave Mobile Activity Table Set, 60" x 86", Height Adjustable, Oak/Black (XUG4C306C60OTPC)~#|#~sp192324612_sc7
No reviews yet
1
Customers bought together
Flash Furniture Emmy Oval Wave Mobile Activity Table Set, 60" x 86", Height Adjustable, Grey/Black (XUG4C306C60GTPC)~#|#~sp192324566_sc7Flash Furniture Emmy Oval Wave Mobile Activity Table Set, 60" x 86", Height Adjustable, Grey/Black (XUG4C306C60GTPC)~#|#~sp192324555_sc7
Flash Furniture Emmy Oval Wave Mobile Activity Table Set, 60" x 86", Height Adjustable, Grey/Black (XUG4C306C60GTPC) is Your Product
Staples 6' x 30" Heavy Duty Plastic Folding Table, White Granite (79223/54272)~#|#~1E9F774A-4A32-4CC1-8277411DE37C16DA_sc7Staples 6' x 30" Heavy Duty Plastic Folding Table, White Granite (79223/54272)~#|#~5048F38C-CE18-4794-BAB37B22FA6F8C24_sc7
Price for both
  • About this product
    Rearrange your classroom without breaking a sweat with this flexible learning mobile table set. Group settings encourage students to interact to work towards a common goal. You can create unlimited combinations using various shapes and colors. With our ergonomic shell student chairs included there is no need to shop around. Practical for any class setting this school table group will last you for many years with its durable thermal fused laminate top that is scratch, stain and warp resistant. Height adjustable chrome lower legs give you the flexibility to raise or lower the table. Locking casters allow you to lock each caster as needed to move or lock in place. Purchase our pre-built table and chair bundle for your classroom, daycare, Sunday school or home. The plastic stack chairs with 14" seat height are ideal for kindergarteners through 3rd grade students.
    • Seating Capacity: 6
    • Mobile; Height Adjustable
    • Rated for Commercial Use
    • 9 Piece Flexible Learning Wave Activity Table Set with Stack Chairs
    • Activity Table Size: 60"W x 86"L x 17-25"H
    • 1" Thick Thermal Fused Laminate Top is Scratch and Stain Resistant Top
    • 16 Gauge Tubular Steel Legs adjust in 1" increments
    • Black Powder Coated Upper Legs and Chrome Lower Legs
    • Locking Casters can be locked while in use
    • Ergonomic shell stack chair is UV, heat, and cold protected
    • Bright Nickel, non-corrosive chrome plated frame finish with self-leveling glides
    • Space-saving design for the classroom, stacks 12 high
    • Warranty: 3 Years Limited
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Flash Furniture Emmy Oval Wave Mobile Activity Table Set, 60" x 86", Height Adjustable, Grey/Black (XUG4C306C60GTPC) Flash Furniture Emmy Oval Wave Mobile Activity Table Set, 60" x 86", Height Adjustable, Oak/Black (XUG4C306C60OTPC) Flash Furniture Emmy Oval Wave Activity Table Set, 60" x 86", Height Adjustable, Grey/Black (XUG14C306C60GTP) Flash Furniture Emmy Oval Wave Activity Table Set, 60" x 86", Height Adjustable, Oak/Black (XUG14C306C60OTP) Flash Furniture Emmy Oval Wave Activity Table Set, 47.5" x 76", Height Adjustable, Grey/Black (XUG14C304C48GTP)