Flash Furniture Wren 42'' Round Mobile Activity Table, Height Adjustable, Oak (XUA42RNDOKTPC)
Over 30
  • Round Activity Tables with Casters
  • Color: Oak; Material: Chrome, Laminate, Particleboard, Steel
  • Overall Dimensions: 42"W x 42"D x 17.37" - 25.37"H
Item #: 1982134Model #: XUA42RNDOKTPC
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Consider this similar product
Flash Furniture Wren Kidney Activity Table, 48" x 72", Height Adjustable, Gray (XUA4872KIDGYHA)~#|#~sp80658451_sc7
Customers bought together
Staples 6' x 30" Heavy Duty Plastic Folding Table, White Granite (79223/54272)~#|#~1E9F774A-4A32-4CC1-8277411DE37C16DA_sc7Staples 6' x 30" Heavy Duty Plastic Folding Table, White Granite (79223/54272)~#|#~5048F38C-CE18-4794-BAB37B22FA6F8C24_sc7
Price for both
  • About this product
    This Round Activity Table is a must have for daycare, preschool and early childhood development centers. Enhance collaborative learning by grouping tables together. It will accommodate children up to age 7. It features a 42" thermal fused scratch, stain and warp resistant laminate top with a black edge band and 16 gauge tubular steel legs for increased stability. The top incorporates a protective underside backing sheet to prevent moisture absorption and warping. An attractive black powder coated finish protects the upper legs from scratches and height adjustable chrome lower legs give you the flexibility to raise or lower the table a full 9" in 1" increments. Casters allow you to easily move the table around and then lock into place. Perfect for craft time, snack time and party time, this easy to clean table is just the right size for small children.
    • Seats up to 5 People
    • Rated for Commercial Use
    • Warranty: 3 Years Limited
    • Popular Round Activity Table
    • Recommended Grade Level: Preschool - 2nd Grade
    • Recommended Seating Capacity: 5 Children
    • Scratch and Stain Resistant Surface
    • 1.125" Thick Thermal Fused Oak Laminate Top
    • Black Edge Band
    • 16 Gauge Tubular Steel Legs
    • Black Powder Coated Upper Legs and Chrome Lower Legs
    • Legs Adjust in 1" Increments