Flash Furniture Wren 60'' Round Mobile Activity Table, Height Adjustable, Oak (XUA60RNDOKTAC)
Over 30
  • Round Activity Tables with Casters
  • Color: Oak; Material: Chrome, Laminate, Particleboard, Steel
  • Overall Dimensions: 60"W x 60"D x 22.25" - 30.37"H
Item #: 1981968Model #: XUA60RNDOKTAC
Over 30
Flash Furniture Wren Trapezoid Mobile Activity Table, 22.5" x 45", Height Adjustable, Oak (XUA2448TRPOKHPC)~#|#~sp138371771_sc7
Customers bought together
Staples 6' x 30" Heavy Duty Plastic Folding Table, White Granite (79223/54272)~#|#~1E9F774A-4A32-4CC1-8277411DE37C16DA_sc7Staples 6' x 30" Heavy Duty Plastic Folding Table, White Granite (79223/54272)~#|#~5048F38C-CE18-4794-BAB37B22FA6F8C24_sc7
Price for both
  • About this product
    The Round Activity Table is a versatile option for school classrooms, corporate training centers and your home. Enhance collaborative learning by grouping tables together. It will accommodate children of all ages, from 1st grade to adult. It features a 60" thermal fused scratch, stain and warp resistant laminate top with a black edge band and 16 gauge tubular steel legs for increased stability. The top incorporates a protective underside backing sheet to prevent moisture absorption and warping. An attractive black powder coated finish protects the upper legs from scratches and height adjustable chrome lower legs give you the flexibility to raise or lower the table a full 9" in 1" increments. Casters allow you to easily move the table around and then lock into place. This activity table provides a durable work surface for anything from computer labs to project meetings to laying out fabric in your sewing room.
    • Seats up to 8 People
    • Rated for Commercial Use
    • Warranty: 3 Years Limited
    • Popular Round Activity Table
    • Scratch and Stain Resistant Surface
    • 1.125" Thick Thermal Fused Oak Laminate Top
    • Legs Adjust in 1" Increments
    • Locking Casters
    • Recommended Grade Level: 1st Grade - Adult
    • Recommended Seating Capacity: 8 Adults; 8 Children
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Flash Furniture Wren 60'' Round Mobile Activity Table, Height Adjustable, Oak (XUA60RNDOKTAC) Flash Furniture Wren Trapezoid Mobile Activity Table, 22.5" x 45", Height Adjustable, Oak (XUA2448TRPOKHPC) Flash Furniture Wren 42'' Round Mobile Activity Table, Height Adjustable, Oak (XUA42RNDOKTPC) Flash Furniture Wren 60'' Round Activity Table, Height Adjustable, Gray (XUA60RNDGYTP) Flash Furniture Wren 60'' Round Mobile Activity Table, Height Adjustable, Oak (XUA60RNDOKTPC)