J5create 108W PD USB-C Super Charger, Black JUP34108
  • 108W Charging Power: Fast charge your USB-C® laptop/tablet and 2 smartphones or other devices at the same time
  • Optimized Charging Performance: Save up to one hour when compared with stock chargers
  • One USB Type-C port provides up to 108W output; PD 3.0/2.0
Item #: 24478067Model #: JUP34108
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
  • About this product
    J5create 108W PD USB-C® Super Charger: USB-C® Power Delivery & USB™ Type-A Fast Charging with Auto Balance Output
    Charge your USB-C® laptop and two additional devices simultaneously with the 108W 3-Port PD USB-C® Super Charger. USB™ Power Delivery 3.0 technology charges your phones, tablets, and laptops at the fastest speeds possible. This charger provides up to 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, and 20V/5A of power via the USB-C® cable ─ perfect for the 13-inch and 16-inch MacBook Pro® and other high-powered laptops. The USB-C® port provides up to 5V/3A, 9V/2.22A and 12V/1.67A of power ─ great for fast charging the new iPhone® 12 to 50% in just 30 minutes. The USB™ Type-A port is equipped with fast charging up to 2.4A. The 108W 3-Port PD USB-C® Super Charger also comes with surge, overcharging, overcurrent, and overheating protection, keeping your devices safe.
    • USB™ Power Delivery 3.0: Use the same charger for your laptops, tablets, phones, and more.
    • Surge, overcharging, overcurrent, and overheating protection to ensure safe charging
    • Built-in intelligent IC to automatically identify devices
    • Suitable for mobile phones, tablets, consoles, and notebooks
    • Max Wattage Output: 100W via USB-C® cable
    • Cable Length: Power cord: 47.24 in. (120 cm), USB-C® cable: 47.24 in. (120 cm)
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes J5create 108W PD USB-C Super Charger, Black JUP34108 4XEM USB Charging Kit/Bundle for Most Smartphones, Black (4XSAMKITUSBCB6) Belkin USB-C Car Charger for Multiple Brands, Black (CCB005btBK) j5create USB-C Wall Charger for Multiple Brands, Pure White (JUP4370V) j5create 4-Port PD USB-A/C Charging Station, 63 Watt, 5 ft., White (JUP4263)
    Your product
    Reviews
    No reviews yet
    4.93
    Delivery Information
    Pick up in 30 minutes
    Delivery by Fri, May 15
    Data not available
    Free delivery by Wed, May 13
    Pick up in 30 minutes
    Available in my store
    Yes
    No
    Yes
    Charger or Charging Cable Type
    Wall Charger with Cable
    Wall Charger with Cable
    Car Charger
    Wall Charger
    Charging Station
    True Color
    Black
    Black
    Pure White
    White
    Brand Compatibility
    Apple
    Multiple Brands
    Multiple Brands
    Device Port Type
    USB-A / USB-C
    USB-A
    USB-C
    USB-C
    USB-A / USB-C
    Cable Included
    Cable Included
    Cable Not Included
    Data not available
    Magnetic
    Nonmagnetic
    Nonmagnetic
    # of Ports
    2
    Watts
    108
    70
    Cable Length (ft)
    6
    Cable End 1
    Features
    One USB Type-C port provides up to 108W output, perfect for iPhone 12