M-Edge ShockDrop Leather 11" Case for iPad Pro 11, Black (P11-SHD-P-B)
Over 30
  • Slim and sleek co-molded shell case provides added impact protection for your tablet
  • Compatible with iPad Pro 11
  • Features a classic black folio leather cover design with a soft microfiber interior
Item #: 24531238Model #: P11-SHD-P-B
Order within 10 hrs 41 mins
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
  • About this product
    • Compatible with iPad Pro 11
    • Allows easy access to all cameras, ports, and buttons
    • Griptrack allows for multiple landscape stand angles
    • Dimensions: 10.13"H x 7.88"W x 1"D
    • Charge and store your Apple Pencil right in the case
    • Features a magnetic closure flap
    • Lifetime limited manufacturer warranty
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes M-Edge ShockDrop Leather 11" Case for iPad Pro 11, Black (P11-SHD-P-B) M-Edge ShockDrop Leather 8.3" Case for iPad mini 6, Black (PM6-SHD-P-B) M-Edge ShockDrop Folio for 10.5" iPad, Black (P10-SHD-P-B) M-Edge ShockDrop Leather Case for iPad 10.2"/iPad Air 10.5", Black (PD10-SHD-P-B) M-Edge Shockdrop Case for iPad Pro 11" 2024, Black (PR11-SHD-P-B)
    Your product
    Reviews
    No reviews yet
    Delivery Information
    Free Next-Day eligible by tomorrow
    Next-Day Delivery by tomorrow
    Free delivery by Thu, May 21
    Pick up in 30 minutes
    Data not available
    Available in my store
    Yes
    Yes
    No
    No
    Color Family
    Black
    Black
    Tablet & iPad Compatibility
    iPad Pro
    iPad mini
    iPad
    iPad
    iPad Pro
    iPad or Tablet Case Integrated Stand
    True Color
    Tablet Screen Size
    11"-11.9"
    8" - 8.9"
    10" - 10.9"
    10" - 10.9"
    11"-11.9"
    iPad or Tablet Case and Cover Type
    Cases
    Cases
    Keyboard Cases & Folios
    Width in Inches
    7.88
    Data not available
    Height in Inches
    Depth in Inches
    1
    Weight (Ounces)
    15.6
    Screen Size in Inches
    11
    11
    Features
    Griptrack, magnetic closure flap
    GripTrack, storage for Apple Pencil, shock-proof
    Case & Cover Material
    Leather
    Leather
    Series or Collection
    ShockDrop
    ShockDrop
    Warranty Information
    Limited Lifetime Warranty
    Limited Lifetime Warranty
    Tablet Generation
    iPad Pro 11
    iPad mini 6
    iPad 10.2" / iPad Air 10.5"