M-Edge ShockDrop Leather Case for iPad 10.2"/iPad Air 10.5", Black (PD10-SHD-P-B)
  • Slim and sleek co-molded shell case provides added impact protection for your tablet
  • Compatible with iPad 10.2" (2019) and iPad Air 10.5" (2019)
  • Features a classic black folio leather cover design with a soft microfiber interior
Item #: 24531240Model #: PD10-SHD-P-B
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
  • About this product
    • Allows easy access to all cameras, ports, and buttons
    • Griptrack allows for multiple landscape stand angles
    • Dimensions: 10"H x 7.63"W x 0.75"D
    • Charge and store your Apple Pencil right in the case
    • Features a magnetic closure flap
    • Lifetime limited manufacturer warranty
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes M-Edge ShockDrop Leather Case for iPad 10.2"/iPad Air 10.5", Black (PD10-SHD-P-B) M-Edge PD10-S-MF-B Microfiber Leather Cover for 10.5" iPad Pro, Black CODi Rugged Polycarbonate/Silicone Case for 10.2" iPad Gen 7/8/9, Black (C30705065) M-Edge ShockDrop Folio for 10.5" iPad, Black (P10-SHD-P-B) M-Edge ShockDrop Leather 8.3" Case for iPad mini 6, Black (PM6-SHD-P-B)
    Your product
    Reviews
    4.22
    No reviews yet
    Delivery Information
    Pick up in 30 minutes
    Pick up in 30 minutes
    Delivery by Mon, May 18
    Free delivery by Wed, May 20
    Next-Day Delivery by tomorrow
    Available in my store
    Yes
    Yes
    No
    No
    Tablet & iPad Compatibility
    iPad
    iPad
    iPad mini
    Color Family
    Black
    Black
    True Color
    Tablet Screen Size
    10" - 10.9"
    10" - 10.9"
    10" - 10.9"
    10" - 10.9"
    8" - 8.9"
    iPad or Tablet Case and Cover Type
    Cases
    Covers
    Cases
    Keyboard Cases & Folios
    iPad or Tablet Case Integrated Stand
    Series or Collection
    ShockDrop
    Stealth
    Data not available
    ShockDrop
    Warranty Information
    Limited Lifetime Warranty
    Limited Lifetime Warranty
    1 Year
    Height in Inches
    10
    Data not available
    10
    Depth in Inches
    0.75
    0.63
    Width in Inches
    7.63
    7.5
    Features
    Griptrack, magnetic closure flap
    Stand function, soft-touch
    Integrated kickstand, portrait or landscape viewing, adjustable shoulder strap
    GripTrack, storage for Apple Pencil, shock-proof
    Tablet Generation
    iPad 10.2" / iPad Air 10.5"