Ricardo Beverly Hills Montecito 2.0 22" Hardside Carry-On Suitcase, 8-Wheeled Spinner, Champagne (124-21-261-4FO)
  • Exterior dimensions - 22"L x 15" W x 10.25" H
  • Interior dimensions - 20.25" L x 14.5" W x 10.25" H
  • Product weight - 8.8 lbs.
New at Staples
Item #: 24692358Model #: 124-21-261-4FO
60% off
  • About this product
    The Montecito 2.0 20" Hardside Carry on is an ideal travel companion. Crafted from 100% polycarbonate, it's built to withstand tough travel conditions and features the convenient FastAccess Front-Opening. With added media pocket, reinforced corners and approved Travel Sentry combination lock, your belongings are secure and quickly accessible. Make every journey easier with this sleek, durable carry-on.
    • Product weight - 8.8 lbs.
    • Expandable 2"
    • Durable polycarbonate
    • FastAccess front pocket zips open to easy reach padded laptop and tech pockets
    • Patented telescoping handle with comfortable grip
    • Smooth-rolling any-direction wheels - recessed for stability
    • Covered USB port for tech charging
    • Integrated transportation security administration-recognized lock
    • Corner guards protect against impact
    • Top and side carry handles, bottom carry grip
    • Perforated faux-leather accents
    • Snap-out 3-1-1 transportation security administration - friendly toiletry bag
    • Zippered side pocket
    • Adjustable compression straps
    • Removable drawstring laundry bag
    • Spacious pocket on zippered divider
    • Secondary packing compartment
    • Meets carry-on requirements for most major airlines
    • 10 year limited warranty
    • Polycarbonate, Perforated faux-leather trim - polyvinyl chloride
    • Wipe Clean
    • Imported
    • WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Ricardo Beverly Hills Montecito 2.0 22" Hardside Carry-On Suitcase, 8-Wheeled Spinner, Champagne (124-21-261-4FO) Ricardo Beverly Hills Montecito 2.0 22" Hardside Carry-On Suitcase, 8-Wheeled Spinner, Graphite (124-21-029-4FO) Ricardo Beverly Hills Montecito 2.0 21" Hardside Carry-On Suitcase, 8-Wheeled Spinner, Graphite (124"21-029-4WB) Ricardo Beverly Hills Montecito 2.0 30" Hardside Suitcase, 8-Wheeled Spinner, Graphite (124-29-029-4VP) Ricardo Beverly Hills Montecito 2.0 21" Hardside Carry-On Suitcase, 8-Wheeled Spinner, Hunter Green (124"21-385-4WB)