Targus 4Vu Anti-Glare Privacy Screen for 15.6" Widescreen Laptop, (16:10) with Magnetic Attach (ASM156W1GL)
Highlights
View all details
- Provides a privacy filter designed for 15.6" widescreen laptop displays.
- Features durable PET material with a slim, frameless design for a sleek look.
- Supports a 16:10 aspect ratio for modern widescreen laptops.
New at Staples
Item #: 24680268Model #: ASM156W1GL
No reviews yet
Compare similar items
| Attributes | Targus 4Vu Anti-Glare Privacy Screen for 15.6" Widescreen Laptop, (16:10) with Magnetic Attach (ASM156W1GL) | Targus 4Vu Anti-Glare Privacy Screen for 14" Widescreen Laptop, (16:10) with Magnetic Attach (ASM140W1GL) | Targus 4Vu Anti-Glare Privacy Screen for 13.3" Widescreen Laptop (16:10) with Magnetic Attach (ASM133W1GL) | Targus 4Vu Anti-Glare Privacy Screen for 15.6" Widescreen Laptop (16:9) with Magnetic Attach (ASM156W9GL) | Targus 4Vu Anti-Glare Privacy Screen for 12.5" Widescreen Laptop (16:9) with Magnetic Attach (ASM125W9GL) |
|---|---|---|---|---|---|
| Reviews | |||||
| Available in my store | No | No | No | No | No |
| Touch Capability | No | Yes | Yes | No | Yes |
| Type of Screen | Widescreen | Widescreen | Widescreen | Widescreen | Widescreen |
| Scratch Resistant | No | No | No | No | No |
| Height in Inches | 0.08 | 7.6 | 7.2 | 7.87 | 6.38 |
| Anti-Glare Protection | Anti-Glare | Anti-Glare | Anti-Glare | Anti-Glare | Anti-Glare |
| Width in Inches | 10.51 | 11.89 | 0.01 | 13.62 | 0.01 |
| Device Supported | Laptop | Laptop | Laptop | Laptop | Laptop |
| Series or Collection | 4Vu | 4Vu | 4Vu | 4Vu | 4Vu |
| True Color | Black | Black | Data not available | Black | Data not available |
| Screen Size (Diagonal in inches) | 15.6 | 13 | 13.3 | 15.6 | 12.5 |
| Aspect Ratios | 16:10 | 16:10 | 16:10 | 16:9 | 16:9 |
| Reversible | No | Yes | Yes | Yes | Yes |
| Blue Light Reduction | 40% | 40% | 40% | 40% | 40% |