General Math Home School Books
Best Match
List view
Pick up and Delivery
Brand
Type of Book
School Grade
Book Topic
Media Format
Price
Item # : 184638
Model # : 104592
Carson-Dellosa™ "Common Core Math 4 Today" Book for ages 8 - 9 yrs concentrates on what matters most for math.
- Grade 3
- Focus on critical math skills and concepts that meet the Common Core State Standards
Price is $12.39
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Item # : 24608436
Model # : 705502
Spectrum’s 3rd grade math workbook is a great way for students to learn essential math skills such as multiplication, division, fractions, and more through a variety of problem-solving activities that are both fun AND educational!
- Math
- Spectrum
Price is $17.89
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Item # : 1235087
Model # : LER3468
Learning Resources Math journal set for grades 1+ is recommended for children above 6 yrs and includes math terms with tips on solving problems.
- Handy journal for keeping all your math work in one place
- Students can organize their schoolwork and homework
Price is $26.71, Regular price was $33.39, You save 20%
Unit of measure 10/Set Price per unit $2.67/Journal
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Item # : 184639
Model # : 104593
Carson-Dellosa™ "Common Core Math 4 Today" Book for ages 9 - 10 yrs concentrates on what matters most for math.
- Grade 4
- Focus on critical math skills and concepts that meet the Common Core State Standards
Price is $14.39
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Item # : 24608447
Model # : 705506
Spectrum 7th grade math workbooks are a great way for students to learn essential math skills such as geometry, algebra, and more through a variety of problem-solving activities that are both fun AND educational!
- Math
- Spectrum
Price is $20.19
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Item # : 845144
Model # : EMC754
Daily math practice book Jill Norris of 128 pages keep math skills sharp with about 10 to 15 minutes a day of focused practice based on current mathematics standards for grade 5.
- Age group and grade: Ages 9 - 12 and grades 5th
- Subject: Activity book
Price is $22.59
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Item # : 24607257
Model # : EMC3123
Give third grade students important life skills by teaching them about money and financial concepts, and how to apply math to the world around them! This dynamic teaching resource provides reproducible cut-out math manipulatives, reference sheets, and visual aids to support students as they explore real-world lessons and hands-on activities related to earning money at a job, making and following a budget, using credit cards, paying taxes, buying things at a store, and more
- Teach students important life skills with money-based word problems.
- Evan-Moor Educational Publishers
Price is $34.29
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Item # : 845248
Model # : EMC753
Daily math practice book by Wes Tuttle of 128 pages keep math skills sharp with about 10 to 15 minutes a day of focused practice based on current mathematics standards for grade 4.
- Age group and grade: Ages 9 - 12 and grades 4th
- Subject: Activity book
Price is $31.29
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Item # : 24607581
Model # : EMC3124
Give fourth grade students important life skills by teaching them about money and financial concepts and how to apply math to the world around them! This dynamic teaching resource provides reproducible cut-out math manipulatives, reference sheets, and visual aids to support students as they explore real-world lessons and hands-on activities related to paying bills, earning money at a job, using banks, paying for health services, buying things at a store, and more. Financial Literacy Lessons and Activities for Grade 4 is based on national and state standards and enriches any math curriculum in the classroom or home. What’s Inside: Financial Literacy Lessons and Activities Grade 4 is based on current national and state standards, and each of the 10 units includes: • Teacher overview with a suggested teaching plan, discussion questions, and vocabulary • Real-world story that introduces each unit’s theme in the context of real life • Cross-curricular activities including vocabulary, reading comprehension, and social studies • Math application that presents scenarios using money-based word problems • Hands-on activities such as partner and whole-class games and role playing that bring the concepts to life Valuable teaching tools include these reproducible worksheets: • Cut-out math manipulatives such as play money • Reference sheets and visual aids such as number charts and balance sheets • Glossary of vocabulary words 144 reproducible pages
- Teach students important life skills with money-based word problems.
- Evan-Moor Educational Publishers
Price is $34.29
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Item # : 24607597
Model # : EMC3126
Give sixth grade students important life skills by teaching them about money and financial concepts and how to apply math to the world around them! This dynamic teaching resource provides reproducible cut-out math manipulatives, reference sheets, and visual aids to support students as they explore real-world lessons and hands-on activities related to paying bills, earning money at a job, saving for retirement, making investments, buying and using insurance, and more
- Teach students important life skills with money-based word problems.
- Evan-Moor Educational Publishers
Price is $34.29
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Item # : 24607376
Model # : EMC3121
Give first grade students important life skills by teaching them about money and financial concepts and how to apply math to the world around them! This dynamic teaching resource provides reproducible cut-out math manipulatives, reference sheets, and visual aids to support students as they explore real-world lessons and hands-on activities related to using money, buying groceries, collecting allowances, paying at a restaurant, raising money to help others, and more
- Teach students important life skills with money-based word problems.
- Evan-Moor Educational Publishers
Price is $34.29
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Item # : 24607586
Model # : EMC3125
Give fifth grade students important life skills by teaching them about money and financial concepts and how to apply math to the world around them! This dynamic teaching resource provides reproducible cut-out math manipulatives, reference sheets, and visual aids to support students as they explore real-world lessons and hands-on activities related to making and following a budget, earning money at a job, using banks, paying for health services, and more
- Teach students important life skills with money-based word problems.
- Evan-Moor Educational Publishers
Price is $34.29
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Item # : 845146
Model # : EMC751
Daily math practice book by Jo Ellen Moore of 128 pages keep math skills sharp with about 10 to 15 minutes a day of focused practice based on current mathematics standards for grade 2.
- Age group and grade: Ages 6 - 8 and grades 2nd
- Subject: Activity book
Price is $31.79
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Item # : 24635932
Model # : SEP142250
Watch students learn how to take on complex math problems more confidently with these standards-based learning activities.
- Help eighth grade students improve math skills. The daily mathematics practice in this workbook covers a variety of complex math concepts, organized in units focused on standards-based topics.
- This easy-to-use eighth grade workbook is ideal for at-home learning or classroom instruction.
Price is $24.99
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Item # : 24630041
Model # : SEP146443
- This book offers easy-to-follow instruction and practice to support first grade students who are struggling in math
- Families appreciate that this useful, colorful book provides simple step-by-step explanations of each topic and includes access to instructional videos created by math experts
Price is $25.99
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Item # : 24552868
Model # : SC-PLMST1
- Classroom-tested reproducible learning games and activities
- Novel ideas for teaching a variety of math concepts with the hundred chart
Price is $26.29
Unit of measure 2/Set
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Item # : 24630055
Model # : SEP146442
- This book offers easy-to-follow instruction and practice to support Kindergarten students who are struggling in math
- The examples and practice activities help students master math concepts such as whole numbers, multiplication, and time
Price is $25.99
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Item # : 24629894
Model # : SEP146444
- This book offers easy-to-follow instruction and practice to support second grade students who are struggling in math
- Families appreciate that this useful, colorful book provides simple step-by-step explanations of each topic and includes access to instructional videos created by math experts
Price is $25.99
1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Over 30
Item # : 24635896
Model # : SEP142249
Watch students learn to tackle complex math problems more confidently with these standards-based learning activities.
- Help seventh grade students build math skills. The daily mathematics practice in this workbook includes a range of complex math concepts, organized in units focused on standards-based topics.
- This easy-to-use seventh grade workbook is perfect for at-home learning or classroom instruction.
Price is $24.99