Dell WD19S Standard Docking Station for Dell Laptop (DELL-WD19S130W)
Highlights
View all details
- Offering a standard USB‑C docking design compatible with Dell laptops and other USB‑C systems.
- Measuring 8.07" × 3.54" × 1.14" in a compact, space‑efficient form factor.
New at Staples
Item #: IM1810B11Model #: DELL-WD19S130W
Customers bought together
Compare similar items
|---|---|---|---|---|---|
| Reviews | |||||
| Available in my store | No | No | No | No | No |
| Number of HDMI Ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Number of USB Ports | 5 | 1 | 5 | 3 | 5 |
| Width in Inches | 3.54 | 4.9 | 8.07 | 8.07 | 8.07 |
| Depth in Inches | 11.07 | 2.8 | 3.54 | 3.54 | 3.54 |
| Docking Station Type | Standard | Universal | Standard | Universal | Standard |
| Height in Inches | 1.14 | 7.7 | 1.14 | 1.14 | 1.14 |
| True Color | Black | Black | Black | Black | Black |
| Number of Ethernet Ports | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Weight (lbs.) | 1.29 | .81 | 1.29 | 1.29 | 1.29 |
| Number of DisplayPorts | 2 | Data not available | 2 | 2 | 2 |
| Warranty Information | 3 Year | Data not available | 1 Year | 3 Year | 3 Year |
| Material of Item | Plastic | Data not available | Plastic | Data not available | Plastic |
| Series or Collection | WD19S | Data not available | WD19S | WD19S | WD19S |
| Cables included | 130W Power Adapter & USB‑C Cable | Yes | 3.28ft | Data not available | 3.28 ft |