Flash Furniture Emmy 47.5" Round Activity Table Set, Height Adjustable, Gray/Black (XUG14CHA48HCGTP)
Over 30
  • Color: Grey; Material: Chrome, Laminate, Particleboard, Plastic, Steel
  • Seating Capacity: 4
  • Overall Dimensions: 47.5"W x 48"D x 16.25" - 25.25"H; Shape: Round
Item #: 24548461Model #: XUG14CHA48HCGTP
Over 30
Flash Furniture Wren Rectangular Wave Mobile Activity Table, 26" x 60", Height Adjustable, Gray (XUA3060CONGYTPC)~#|#~sp192326355_sc7
Customers bought together
Flash Furniture Emmy 47.5" Round Activity Table Set, Height Adjustable, Gray/Black (XUG14CHA48HCGTP)~#|#~sp192325895_sc7Flash Furniture Emmy 47.5" Round Activity Table Set, Height Adjustable, Gray/Black (XUG14CHA48HCGTP)~#|#~sp192325886_sc7
Flash Furniture Emmy 47.5" Round Activity Table Set, Height Adjustable, Gray/Black (XUG14CHA48HCGTP) is Your Product
Staples 6' x 30" Heavy Duty Plastic Folding Table, White Granite (79223/54272)~#|#~1E9F774A-4A32-4CC1-8277411DE37C16DA_sc7Staples 6' x 30" Heavy Duty Plastic Folding Table, White Granite (79223/54272)~#|#~5048F38C-CE18-4794-BAB37B22FA6F8C24_sc7
Price for both
  • About this product
    Prepare for a new year by incorporating these modern flexible learning table sets in your classroom that are designed to encourage all students to participate in group learning. You can create unlimited combinations using various shapes and colors. With our ergonomic shell student chairs included there is no need to shop around. Practical for any class setting this school table group will last you for many years with its durable thermal fused laminate top that is scratch, stain and warp resistant. Height adjustable chrome lower legs give you the flexibility to raise or lower the table. Self-leveling nylon floor glides keep the table from wobbling and protect your floor by sliding smoothly when you need to move it. Purchase our pre-built table and chair bundle for your classroom, daycare, Sunday school or home. The plastic stack chairs with 14" seat height are ideal for kindergarteners through 3rd grade students.
    • Seating Capacity: 4
    • Height Adjustable
    • Rated for Commercial Use
    • 8 Piece Flexible Learning Wave Activity Table Set with Stack Chairs
    • Activity Table Size: 47.5"W x 48"L x 16.25-25.25"H
    • 1" Thick Thermal Fused Laminate Top is Scratch and Stain Resistant Top
    • 16 Gauge Tubular Steel Legs adjust in 1" increments
    • Black Powder Coated Upper Legs and Chrome Lower Legs
    • Self-Leveling Nylon Floor Glides prevent scratches and wobbling
    • Ergonomic shell stack chair is UV, heat, and cold protected
    • Bright Nickel, non-corrosive chrome plated frame finish
    Product specifications table
    Attributes Flash Furniture Emmy 47.5" Round Activity Table Set, Height Adjustable, Gray/Black (XUG14CHA48HCGTP) Flash Furniture Emmy 47.5" Round Mobile Activity Table Set, Height Adjustable, Oak/Black (XUG14CHA48HCOTP) Flash Furniture Emmy 60" Round Activity Table Set, Height Adjustable, Gray/Black (XUG14CHA60HCGTP) Flash Furniture Emmy 33" Round Activity Table Set, Height Adjustable, Blue (YCX73RNDTBLBLE) Flash Furniture Emmy 33" Round Activity Table Set, Height Adjustable, Blue (YCX73RNDTBLBLR)