Lenovo 45W USB-C AC Adapter for Lenovo Laptop, Black (4X20M26252)
Over 30
  • Fast & Efficient Charging: Provides up to 45W of power for quick and reliable charging at home, in the office, or on the go.
  • Smart Power Delivery (PD) Technology: Automatically adjusts output to 5V/2A, 9V/2A, 15V/3A, or 20V/2.25A for optimal device compatibility.
Item #: IM1UJ1941Model #: 4X20M26252
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
BTI 65W USB-C Laptop Adapter & Charger for Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 Laptop, Black (5A10W86295-BTI)~#|#~D69C2156-7BFA-4236-8B185320D690AAD9_sc7
No reviews yet
1
  • About this product
    This Lenovo 45W Standard AC Adapter (USB Type-C) Power Adapter offers fast, efficient charging at home, in the office, or on the go.
    This Lenovo 45W Standard AC Adapter (USB Type-C) Power Adapter offers fast, efficient charging at home, in the office, or on the go. This power adapter is compatible with ThinkPad USB-C enabled Notebook and Tablet. Smart Voltage: Its PD technology automatically detects and delivers 5V/2A,9V/2A ,15V/3A or 20V/2.25A
    • Compact & Lightweight Design: Weighs only 0.17 kg and measures 40 mm wide—perfect for travel and portability.
    • Global Voltage Support: Operates on 100-240V input, making it ideal for international use.
    • Reliable Performance: Backed by Lenovo’s one-year limited warranty for added peace of mind.
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Lenovo 45W USB-C AC Adapter for Lenovo Laptop, Black (4X20M26252) j5create 100W USB-C Super Charger, Black (JUP2290) HyperJuice 140W USB Type-C Wall Charger, White (HJG140US) BTI 65W USB-C Laptop Adapter & Charger for Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 8 Laptop, Black (5A10W86295-BTI) Lenovo 6W AC 65W Power Adapter for IdeaPad 5 15ALC05 Laptop, Black (GX20P92530)