Ricardo Beverly Hills Rodeo Drive 2.0 21" Hardside Carry-On Suitcase, 8-Wheeled Spinner, Crimson Red (098-21-618-4WB)
  • Exterior Dimension - 22.25" L x 14.75" W x 9.75" H
  • Interior dimension - 20.5" L x 14.25" W x 9.75" H
  • Product Weight - 8.5 lbs.
New at Staples
Item #: 24692365Model #: 098-21-618-4WB
60% off
  • About this product
    • Product Weight - 8.5 lbs.
    • Expansion - 2"
    • Nearly unbreakable exterior
    • Textured scratch-resistant finish
    • New externally mounted, patent pending , telescopic handle
    • Comfort-molded, rubberized grip
    • 360 degree dual smooth-rolling any-direction wheels-recessed for stability
    • Protective corner guards
    • Top and side carry handles, bottom carry grip
    • Saffiano textured faux-leather trim made of polyvinyl chloride
    • Travel sentry - recognized combination lock
    • Yoshida Kogyo Kabushikikaisha (YKK) EYL zippers
    • Spacious packing compartments with premium, soft-touch lining and interior components
    • Multiple interior zip pockets
    • Adjustable compression wings
    • Snap-out Transportation Security Administration (TSA) friendly 3-1-1 toiletries pouch
    • Meets carry-on requirements for most major airlines
    • 10 year limited warranty
    • 100% Makrolon by Covestro Polycarbonate
    • Wipe Clean
    • Imported
    • WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Ricardo Beverly Hills Rodeo Drive 2.0 21" Hardside Carry-On Suitcase, 8-Wheeled Spinner, Crimson Red (098-21-618-4WB) Ricardo Beverly Hills Cambria 20" Hardside Carry-On Suitcase, 8-Wheeled Spinner, Tortoise (140-20"973-4WB) Ricardo Beverly Hills Rodeo Drive 2.0 21" Hardside Carry-On Suitcase, 8-Wheeled Spinner, Black (098-21-BLK-4WB) Ricardo Beverly Hills Rodeo Drive 2.0 21" Hardside Carry-On Suitcase, 8-Wheeled Spinner, Arctic Blue (098-21-457-4WB) Ricardo Beverly Hills Rodeo Drive 2.0 28" Hardside Suitcase, 8-Wheeled Spinner, Black (098-29-BLK-4VP)