Samsung F6000F 32" Smart FHD TV (UN32F6000FFXZA)
Highlights
View all details
- Enjoy big entertainment in a compact size with this 32" Smart TV, perfect for bedrooms, kitchens, dorm rooms, or any space where you want quality viewing without taking up too much room
Item #: IM1SG8893Model #: UN32F6000FFXZA
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
1
Over 30
Add to list
Compare similar items
| Attributes | Samsung F6000F 32" Smart FHD TV (UN32F6000FFXZA) | Samsung H5000F Series 32" Smart 720p AI Enabled TV (UN32H5000FFXZA) | TCL 32" S Class 1080p FHD HDR LED Smart TV with Google TV (32S350G) | Westinghouse 32" HD QLED Smart Roku TV, Black (WR32QE2350) | Samsung F6000F Series 40" LED FHD Smart TV (UN40F6000FFXZA) |
|---|---|---|---|---|---|
Your product Samsung F6000F 32" Smart FHD TV (UN32F6000FFXZA) Price is $187.99 | |||||
| Reviews | |||||
| Available in my store | No | No | No | No | No |
| Weight Pounds | 5-30 | 5-30 | 5-30 | 5-30 | 5-30 |
| VESA Mounting Dimensions (mm.) | 200x200mm | 200 × 200 mm | 100 x 100 | 200 x 200 | 200 x 200 mm |
| 3D Enabled | No | No | No | No | No |
| Televisions Display Screen Size (in.) | 32 | 32 | 31.5 | 31.5 | 40 |
| TV Type | Smart | Smart | LED | LED | Smart |
| TV HD Quality | 1080p | 720p | 1080p | 720p | 1080p |
| True Color | Black | Black | Black | Black | Black |
| HDR Capable | Yes | Yes | Yes | No | Yes |
| Series or Collection | F6000F | H5000F Series | S Class | QE | F6000F Series |
| TV Size | 30" to 39" | 30" to 39" | 30" to 39" | 30" to 39" | 40" to 49" |
| Height in Inches | 17.3 | Data not available | 18.4 | 18.38 | 20.4 |
| Width in Inches | 28.9 | Data not available | 28.1 | 28.28 | 35.7 |
| Depth in Inches | 2.9 | Data not available | 7.1 | 7.09 | 2.9 |
| Refresh Rate | 60 Hz | 60 Hz | 60 Hz | 60 Hz | 60 Hz |