Westinghouse 43" Edgeless QLED 4K Ultra HD Roku TV (WR43QX400)
Over 30
Item #: 24612757Model #: WSWR43QX400
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Consider this similar product
Westinghouse 50" Edgeless QLED 4K Ultra HD Roku TV (WR50QX400)~#|#~6E569303-2A0E-49B1-BC556027B715208F_sc7
Customers bought together
Westinghouse 43" Edgeless QLED 4K Ultra HD Roku TV (WR43QX400)~#|#~1903BF64-3D7C-4F9B-809E5F6F071A05EA_sc7Westinghouse 43" Edgeless QLED 4K Ultra HD Roku TV (WR43QX400)~#|#~754FDD83-09B1-4EDA-AF788416D800A973_sc7
Westinghouse 43" Edgeless QLED 4K Ultra HD Roku TV (WR43QX400) is Your Product
Price for both
  • About this product
    Experience stunning picture quality with the Westinghouse 43"" Roku 4K UHD QLED Smart TV.
    • Safety Data Sheet
    • WARNING: Cancer and Reproductive harm - www.P65Warnings.ca.gov
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Westinghouse 43" Edgeless QLED 4K Ultra HD Roku TV (WR43QX400) TCL 55’’ QM7K Series QD-Mini LED QLED 4K UHD Smart TV with Google TV ( 55QM7K) Hisense 50" Class QD6 Series QLED 4K Fire TV, Black (50QD6QF) Westinghouse 50" Edgeless QLED 4K Ultra HD Roku TV (WR50QX400) Westinghouse 43" FHD QLED Smart Roku TV, Black (WR43QE2350)
    Your product
    Reviews
    4.79
    Delivery Information
    Free delivery by Thu, May 21
    Free delivery by Thu, May 21
    Available in my store
    No
    No
    Weight Pounds
    5-30
    Refresh Rate
    60 Hz
    144 Hz
    60 Hz
    60 Hz
    60 Hz
    VESA Mounting Dimensions (mm.)
    200 x 200
    300 x 300
    200 x 400
    400 x 200
    200 x 200
    3D Enabled
    TV Type
    Smart
    LED
    LED
    Height in Inches
    22
    Series or Collection
    QX
    QM7K
    QD6 Series
    QX
    QE
    TV HD Quality
    4K Ultra
    4K Ultra
    1080p
    True Color
    Black
    Black
    Televisions Display Resolution
    3840 x 2160
    3840 x 2160
    Televisions Display Screen Size (in.)
    Internet Streaming Services
    Roku TV
    Google TV
    Fire TV
    Roku TV
    Roku
    Depth in Inches
    3.4
    Connector, Port or Interface Type(s)
    HDMI, USB, Composite Video, Ethernet, Headphone, RF
    HDMI, Ethernet, USB 2.0, Antenna, Composite Audio / Video
    HDMI 2.0, Ethernet, USB, RF Antenna, RCA Composite, Digital Audio
    HDMI, Ethernet, USB, RF Antenna, Composite (Mini AV), Digital Audio
    Backlit Display
    Direct LED
    LD500 Precise Dimming Series
    Full Array
    Direct LED
    TV Size
    40" to 49"
    50" to 59"
    50" to 59"
    50" to 59"
    40" to 49"