Samsung QN70H 50" Smart Neo Quantum Mini-LED 4K UHD AI Enabled TV (QN50QN70HAFXZA)
New at Staples
Item #: IM1640V35Model #: QN50QN70HAFXZA
  • About this product
    • Supporting VESA‑standard wall mounting with a 200 × 200 mm mounting pattern.
    • Limited 1-Year Manufacturer Warranty.
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Samsung QN70H 50" Smart Neo Quantum Mini-LED 4K UHD AI Enabled TV (QN50QN70HAFXZA) Samsung QN70H 43" Smart Neo Quantum Mini-LED 4K UHD AI Enabled TV (QN43QN70HAFXZA) Samsung The Frame 50" Smart OLED 4K UHD AI Enabled TV (QN50LS03FAFXZA) Samsung QN70H 75" Neo QLED 4K TV (QN75QN70HAFXZA) Samsung QN80H 55" Smart Quantum Dot Mini-LED 4K UHD AI Enabled TV (QN55QN80HAFXZA)
    Your product
    Out of Stock
    Samsung QN70H 75" Neo QLED 4K TV (QN75QN70HAFXZA)~#|#~BAADC7E7-1CB9-4854-8E928969E20F074F_sc7
    Reviews
    4.94
    No reviews yet
    4.84
    Delivery Information
    Data not available
    Free delivery by Fri, May 15
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Fri, May 15
    Free delivery by Mon, May 18
    Available in my store
    No
    No
    Weight Pounds
    5-30
    Internet Streaming Services
    Netflix, YouTube, Amazon Prime Video, Disney+, Apple TV, Samsung TV Plus, Hulu, Spotify
    Netflix, YouTube, Prime Video, Disney+, Apple TV+, Samsung TV Plus
    Netflix, YouTube, Amazon Prime Video, Disney+, Hulu, Samsung TV Plus
    Refresh Rate
    60 Hz
    60 Hz
    60 Hz
    60 Hz
    144 Hz
    Backlit Display
    Quantum Mini‑LED Backlit Display
    Mini‑LED (Quantum Mini LED with Local Dimming)
    Quantum Dot LED
    Neo QLED with Quantum Dot Technology
    Quantum Mini‑LED Full Array Backlight
    3D Enabled
    TV Type
    Smart
    LED
    Smart
    TV HD Quality
    4K Ultra
    4K Ultra
    True Color
    Black
    Black
    TV Size
    50" to 59"
    40" to 49"
    50" to 59"
    70" +
    50" to 59"
    HDR Capable
    Yes
    Yes
    Televisions Display Resolution
    3840 x 2160
    3840 x 2160
    Width in Inches
    43.1
    Connectivity
    Wi‑Fi 5 (802.11ac), Bluetooth 5.3, HDMI, USB, Ethernet, Apple AirPlay 2, Google Cast
    Wi‑Fi 5 (802.11ac), Bluetooth 5.3, USB, Ethernet, Apple AirPlay 2, Google Cast
    HDMI / Coaxial / Bluetooth / Wi-Fi / USB / Ethernet / Serial / Digital Audio Out
    Wi-Fi, Bluetooth, Ethernet LAN, HDMI-CEC (Anynet+), AirPlay, Google Cast
    Wi‑Fi 6E, Bluetooth 5.3, USB, Ethernet LAN
    Connector, Port or Interface Type(s)
    HDMI 2.0 (3), USB-A, Ethernet (LAN), RF Antenna, Optical Digital Audio (TOSLINK), HDMI eARC
    4 x HDMI, 1 x Coaxial, 2 x USB-A, 1 x Ethernet, 1 x Serial, 1 x Digital Audio Out
    HDMI (x3), USB-A (x1), Ethernet LAN, RF In, Optical Audio Out, Ex-Link (RS-232C)
    VESA Mounting Dimensions (mm.)
    200 x 200 mm
    200 x 200 mm
    200x200 mm
    400 x 400 mm
    200 × 200 mm