Samsung S85D 65" Smart OLED 4K UHD TV (QN65S85DAEXZA)
  • It is a 65-inch OLED Smart TV, ideal for home entertainment.
Item #: 24603528Model #: QN65S85DAEXZA
  • About this product
    Experience TV, movies, and games in lifelike realism when viewing them on the S85D 65" 4K HDR Smart OLED TV from Samsung. The entry-level S85D is equipped with an OLED panel with HDR support for rich contrast and vivid color. This is combined with PANTONE validation, so the vivid colors are accurately represented with pinpoint hue, tint, and tone. View movies, TV, and games in 4K, and take advantage of the NQ4 AI Gen2 processor to upscale legacy content to 4K. Speaking of gaming, even at the entry level, you can expect high-quality performance from the S85D. Motion Xcelerator refreshes at a smooth 120 Hz and a combination of ALLM and FreeSync Premium ensures lag and stutter-free gameplay.
    • Includes HDMI 2.1 (x4), USB-A 2.0 (x2), and Ethernet/LAN for versatile connectivity.
    • Dolby Atmos delivers rich, multi-dimensional audio for an immersive cinematic experience.
    • Weighs approximately 39.2 pounds.
    • Supports the VESA mounting standard with dimensions of 300 x 200 mm.
    • ENERGY STAR® certified for energy efficiency and reduced power consumption.
    • Comes with the Samsung Smart Remote.
    • Backed by a 1 year limited warranty.
    From the manufacturer
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Samsung S85D 65" Smart OLED 4K UHD TV (QN65S85DAEXZA) Samsung The Frame 50" Smart OLED 4K UHD AI Enabled TV (QN50LS03FAFXZA) Samsung The Frame 65" Smart 4K Ultra TV (QN65LS03FAFXZA) Samsung S90F 83” Smart OLED 4K UHD AI Enabled TV (QN83S90FAEXZA) Samsung 43" Smart 4K Ultra TV (HG43BU800NFXZA)
    Your product
    Out of Stock
    Samsung 43" Smart 4K Ultra TV (HG43BU800NFXZA)
    Reviews
    4.51
    No reviews yet
    Delivery Information
    Data not available
    Free delivery by Wed, May 20
    Free delivery by Mon, May 18
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Mon, May 18
    Connectivity
    Wifi / Bluetooth / USB.
    HDMI / Coaxial / Bluetooth / Wi-Fi / USB / Ethernet / Serial / Digital Audio Out
    Wi-Fi 5, Bluetooth 5.3, USB, HDMI, Ethernet, RF
    HDMI / Coaxial / Bluetooth / Wi-Fi / USB / Ethernet / Serial / Digital Audio Out / Audio Out
    LAN, bluetooth, wi-fi
    Depth in Inches
    10.4
    4K Ultra
    Height in Inches
    35.3
    Televisions Display Resolution
    3840 x 2160
    3840 x 2160
    Internet Streaming Services
    Apple Music, Apple TV+, Disney+, ESPN+, Google Play Movies & TV, Google Play Music
    Netflix, Prime Video, Disney+, Hulu, YouTube, Apple TV+, Samsung TV Plus, and more via Tizen OS
    Netflix, Smart Hub, Samsung TV PLUS
    TV Size
    60" to 69"
    50" to 59"
    60" to 69"
    70" +
    40" to 49"
    Width in Inches
    57
    True Color
    Graphite Black
    Black
    Black
    Graphite Black
    Weight Pounds
    31-60
    Aspect Ratios
    16:9
    VESA Mounting Dimensions (mm.)
    300 x 200 mm
    200x200 mm
    400x300 mm
    400x300 mm
    200 x 200mm
    Connector, Port or Interface Type(s)
    HDMI 2.1
    4 x HDMI, 1 x Coaxial, 2 x USB-A, 1 x Ethernet, 1 x Serial, 1 x Digital Audio Out
    4 HDMI, 2 USB-A, 1 USB-C, Digital Optical Audio Out, Ethernet (LAN), RF In, RS-232C
    4 x HDMI, 1 x Coaxial, 3 x USB-A, 1 x Ethernet, 1 x Serial, 1 x Digital Audio Out, 1 x Audio Out
    Data not available
    Refresh Rate
    120 Hz
    60 Hz
    120 Hz
    144 Hz