Tripp Lite 120 VAC Switched Power Distribution Unit, 16-Outlet, Black (PDUMH15NET)
Highlights
View all details
- Input voltage: 120 VAC
- Output voltage: 120 VAC
- Supports power-on, power-off or reboot of each outlet on a real-time or programmable basis
Item #: IM1KA2382Model #: PDUMH15NET
No reviews yet
Customers bought together
Tripp Lite 120 VAC Switched Power Distribution Unit, 16-Outlet, Black (PDUMH15NET) is Your Product
No reviews yet
Selected
Price for both
Compare similar items
| Attributes | Tripp Lite 120 VAC Switched Power Distribution Unit, 16-Outlet, Black (PDUMH15NET) | Tripp Lite Single-Phase 120 VAC Metered Power Distribution Unit, 36-Outlet, Black (PDUMV20-72) | Tripp Lite Single-Phase 208/240 V Switched Power Distribution Unit, 16-Outlet, 2U Rack Mount, Black (PDUMH30HVNET) | Tripp Lite Single-Phase 100-127 V Metered Power Distribution Unit, 16-Outlet, Black (PDUMH20AT) | Tripp Lite Single-Phase 120V Metered Power Distribution Unit, 16-Outlet, Black (PDUMV15) |
|---|---|---|---|---|---|
| Available in my store | No | No | No | No | No |
| Power Distribution Unit Type | Switched | Metered | Switched | Metered | Metered |
| Weight (lbs.) | 12.5 | 5.51 | 13.8 | 12.2 | 4.2 |
| True Color | Black | Black | Black | Black | Black |
| Output Frequency | 50 / 60 Hz | 50 / 60 Hz | 50 / 60 Hz | 60 Hz | 50 / 60 Hz |
| Input Voltage | 120 VAC | 120 VAC | 208 / 240 VAC | 100-127 V | 120V |
| Outlet Count | 16 | 36 | 16 | 16 | 16 |
| Height in Inches | 1.75 | 72 | 3.5 | 1.75 | Data not available |
| Width in Inches | 17.5 | 1.8 | 17.5 | 17.5 | Data not available |
| Depth in Inches | 15.5 | 1.3 | 12.5 | 14.5 | Data not available |
| Input Current | 15 A | 20 A | 30 A | Data not available | Data not available |
| Output Voltage | 120 VAC | Data not available | Data not available | 120 V | 120 V |