Over 30
  • Power distribution unit offers reliable and cost effective power distribution
  • Dimensions: 3 1/2"(H) x 17 1/2"(W) x 12 1/2"(D)
  • Metal construction for long lasting durability
Item #: IM1Q45589Model #: PDUMH30HVNET
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Tripp Lite Single-Phase 100-127 V Metered Power Distribution Unit, 12-Outlet, Black (PDUMH20)
No reviews yet
1
Customers bought together
Price for both
  • About this product
    The Tripp Lite PDUMH30HVNET 5.8 kW single-phase digital switched metered PDU supports 30 A maximum capacity at 208/240 V. It features L6-30P input plug and 16 C13 switched outlets arranged in two separately breakered eight outlet banks. Visual and remote current monitoring of this PDU, tracks the current for each eight outlet bank separately. This 2U rackmount PDU comes with cord retention bracket to plug and power vital network equipment. It provides advanced network control and monitoring with turn on/off, recycle or lock-out power to each individual receptacle, monitor site electrical conditions as well as remotely monitor output power consumption.
    • Receptacles: one NEMA L6-30P input and 16 x IEC 320 EN 60320 C13 output
    • Voltage: 208/240 VAC input/output at 50/60 Hz, Input current: 30 A
    • Output capacity: 5.8 kW
    • Input cord length: 12'
    • Form factor: Horizontal (1U, 2U)
    • Offers overload protection
    • Contains rackmount PDU and 4-post compatible mounting brackets
    • Weight: 13.8 lbs.
    • Comes with 2 years limited warranty
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Tripp Lite Single-Phase 208/240 V Switched Power Distribution Unit, 16-Outlet, 2U Rack Mount, Black (PDUMH30HVNET) Tripp Lite 120 VAC Switched Power Distribution Unit, 16-Outlet, Black (PDUMH15NET) Tripp Lite Single-Phase Metered Power Distribution Unit, 48-Outlet, Black (PDUMV30HV2) Tripp Lite Single-Phase 100-127 V Metered Power Distribution Unit, 8-Outlet, Black (PDUMH15AT) Tripp Lite Single-Phase 100-240 V Basic Power Distribution Unit, 12-Outlet, Black (PDUNV)
    Your product
    Delivery Information
    Free delivery by Mon, May 18
    Free delivery by Mon, May 18
    Free delivery by Fri, May 15
    Free delivery by Fri, May 15
    Available in my store
    No
    No
    Output Frequency
    50 / 60 Hz
    50 / 60 Hz
    50 / 60 Hz
    60 Hz
    50 / 60 Hz
    Outlet Count
    16
    Power Distribution Unit Type
    Switched
    Switched
    Metered
    Metered
    Basic
    True Color
    Black
    Black
    Weight (lbs.)
    13.8
    Phase
    Single-Phase
    Data not available
    Single-Phase
    Input Voltage
    208 / 240 VAC
    120 VAC
    Data not available
    100-127 V
    100-240 V
    Height in Inches
    3.5
    Depth in Inches
    12.5
    Width in Inches
    17.5
    Warranty Information
    2 Year
    2 Year
    Input Current
    30 A
    15 A
    30 A
    Cable Length (ft.)
    12
    10
    Overload Protection
    Yes
    Yes
    Load Capacity
    5.8 kW
    5.8 kW