Samsung HG Series 43" LED 4K UHD TV (HG43CU708NFXZA)
  • 4K UHD resolution of 3840 x 2160 pixels for crystal-clear, high-definition viewing.
Item #: IM1RS8430Model #: HG43CU708NFXZA
  • About this product
    • 2 HDMI ports, 2 USB ports, 1 Ethernet port, and wireless capabilities such as Wi-Fi.
    • Compatible with VESA 200 x 200 mm mounting standards for easy and secure wall mounting.
    From the manufacturer
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Samsung HG Series 43" LED 4K UHD TV (HG43CU708NFXZA) Samsung BEFX-H Series 43" 4K Business Pro UHD TV (BE43FX-H) Samsung BEFX-H Series 85" 4K Business Pro UHD TV (BE85FX-H) Samsung QMC 65" Smart 4K Ultra TV (QM65C) Samsung QMC 43" Smart 4K Ultra TV (QM43C)
    Your product
    Out of Stock
    Samsung QMC 65" Smart 4K Ultra TV (QM65C)
    Samsung QMC 43" Smart 4K Ultra TV (QM43C)
    Reviews
    No reviews yet
    No reviews yet
    Delivery Information
    Data not available
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Tue, May 19
    Available in my store
    No
    No
    3D Enabled
    TV Type
    Smart
    Smart
    TV HD Quality
    4K Ultra
    4K Ultra
    True Color
    Black
    Black
    HDR Capable
    Yes
    Yes
    Televisions Display Resolution
    3840 x 2160
    3840 x 2160
    TV Size
    40" to 49"
    40" to 49"
    70" +
    60" to 69"
    40" to 49"
    Televisions Display Screen Size (in.)
    Weight Pounds
    5-30
    Data not available
    60+
    Height in Inches
    24.5
    32.8
    Series or Collection
    HG Series
    QMC
    QMC
    Depth in Inches
    2.8
    1.12
    Width in Inches
    38.1
    57.4
    VESA Mounting Dimensions (mm.)
    200 x 200 mm