Samsung Neo QN900F 75" Smart QLED 8K UHD AI Enabled TV (QN75QN900FFXZA)
Over 30
  • The 75" screen size delivers a true home theater experience, perfect for large living rooms or dedicated entertainment spaces
Item #: IM1SG8848Model #: QN75QN900FFXZA
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Samsung Neo QN900F 65” Smart QLED 8K UHD AI Enabled TV (QN65QN900FFXZA)~#|#~CAE721F6-B3A2-4D1C-BE293CC1B97F2CF1_sc7
Customers bought together
Samsung Neo QN900F 75" Smart QLED 8K UHD AI Enabled TV (QN75QN900FFXZA)~#|#~A16D7D25-1D67-4DD6-BEAC0D4B01B2E35F_sc7Samsung Neo QN900F 75" Smart QLED 8K UHD AI Enabled TV (QN75QN900FFXZA)~#|#~5EC872EE-AAC4-4305-9D93F9DDCAB396B2_sc7
Samsung Neo QN900F 75" Smart QLED 8K UHD AI Enabled TV (QN75QN900FFXZA) is Your Product
Price for both
  • About this product
    Enjoy the lifelike realism of 8K resolution with the QN900F 75" 8K HDR Smart Neo QLED Mini-LED TV from Samsung. The QN900F combines Samsung's bright Quantum Matrix mini-LED panel, NQ8 AI Gen2 processor, and a glare-free screen, with a built-in 70-watt, 4.4.2-channel speaker system, all powered by Samsung Vision AI for an enhanced home entertainment experience. Samsung's 8K AI processor upscales content up to 8K using 256 AI neural networks, delivering sharp picture and enhancing every detail making scenes come to life. All content is upscaled, but the resulting picture may vary based on the source content. The sleek and minimalistic, yet functional metal design creates a nearly edgeless viewing experience that complements any décor. The layered back has special grooves to deliver exceptional audio quality, even while mounted flush to the wall. Find the perfect piece of artwork from the world’s leading museums and artists such as The Met, MoMA, Salvador Dali, Keith Haring, Jean Michel Basquiat, and more. Discover new artwork with relevant and timely selections chosen by experts and find pieces that complement each season, holiday, and mood. Samsung's most advanced anti-glare technology virtually eliminates reflections. Now you can watch your team's day games without having to worry about the sun streaming through your windows. Like scary movies? Get swept up in the drama without constantly seeing the reflection of that one light you keep on. Play your favorite video games and enjoy sports with blazing fast motion clarity with virtually no lag or blur. You'll get consistently beautiful visuals and ultra-smooth performance at top speeds, so your picture stays stunning throughout all the action. With dynamic refresh technology, it supports VRR games at up to 4K 165 Hz, providing incredible performance for your favorite games. Auto HDR (High Dynamic Range) Remastering intelligently transforms SDR (Standard Dynamic Range) content to HDR-like quality with brighter highlights, more vibrant colors, and clearer details for dazzling picture using deep learning algorithms.
    • Equipped with Neo Quantum HDR 8K Pro, Object Tracking Sound+, Dolby Atmos, and Motion Xcelerator 165Hz for ultra-smooth visuals and immersive, multidimensional sound
    • Weight without stand: 78.9lbs & Weight with stand: 80.0lbs
    • Compatible with VESA 400x400 mm mounting for secure and flexible wall installation
    • 1-Year Limited Warranty
    From the manufacturer
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Samsung Neo QN900F 75" Smart QLED 8K UHD AI Enabled TV (QN75QN900FFXZA) Samsung Neo QN900F 65” Smart QLED 8K UHD AI Enabled TV (QN65QN900FFXZA) Samsung Neo QN990F 75" Smart QLED 8K UHD AI Enabled TV (QN75QN990FFXZA) Samsung Neo QN90F 43” Smart QLED 4K UHD AI Enabled TV (QN43QN90FAFXZA) Samsung Neo QN80F 100" Smart QLED 4K UHD AI Enabled TV (QN100QN80FFXZA)
    Your product
    Reviews
    4.92
    Delivery Information
    Free delivery by Mon, May 18
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Mon, May 18
    Free delivery by Tue, May 19
    Available in my store
    No
    No
    Weight Pounds
    60+
    TV Size
    70" +
    60" to 69"
    70" +
    40" to 49"
    70" +
    Backlit Display
    Neo QLED
    Neo QLED
    3D Enabled
    TV Type
    Smart
    Smart
    Internet Streaming Services
    True Color
    Titan Black
    Titan Black
    Graphite Black
    Height in Inches
    37.7
    HDR Capable
    Yes
    Yes
    VESA Mounting Dimensions (mm.)
    400x400mm
    400x300mm
    400x300mm
    200x200mm
    600x400 mm
    Width in Inches
    66.1
    Series or Collection
    Neo QN900F
    Neo QN900F
    Neo QN990F
    Neo QN90F
    Neo QN80F
    Depth in Inches
    1.5
    TV HD Quality
    8K Ultra
    8K Ultra
    4K Ultra
    4K Ultra
    Refresh Rate
    165 Hz
    165 Hz
    240 Hz
    165 Hz
    144 Hz