Samsung Q7F Series 55" Smart 4K Ultra AI Enabled TV (QN55Q7FAAFXZA)
Highlights
View all details
- The Samsung Q7F features a sleek 55" QLED display, making it the perfect centerpiece for your living room or bedroom entertainment setup
Item #: IM1SG8885Model #: QN55Q7FAAFXZA
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
1
Over 30
Add to list
Consider this similar product
Compare similar items
| Attributes | Samsung Q7F Series 55" Smart 4K Ultra AI Enabled TV (QN55Q7FAAFXZA) | Samsung HU7010F Series 55 " Smart Hospitality 4K TV (HG55U701FNFXZA) | Samsung Q7F Series 75” Smart QLED 4K UHD TV (QN75Q7FAAFXZA) | Samsung Q7F 98" QLED 4K AI Enabled TV (QN98Q7FAAFXZA) | Samsung The Frame 55" Smart 4K Ultra AI Enabled TV (QN55LS03FAFXZA) |
|---|---|---|---|---|---|
| Reviews | |||||
| Available in my store | No | No | No | No | No |
| Televisions Display Screen Size (in.) | 55 | 55 | 75 | 98 | 55 |
| 3D Enabled | No | No | No | No | No |
| TV Type | Smart | LED | Smart | Smart | Smart |
| TV HD Quality | 4K Ultra | 4K Ultra | 4K Ultra | 4K Ultra | 4K Ultra |
| True Color | Black | Black | Black | Graphite Black | Black |
| TV Size | 50" to 59" | 50" to 59" | 70" + | 70" + | 50" to 59" |
| HDR Capable | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
| Series or Collection | Q7F Series | HU7010F Series | Q7F Series | Q7F | The Frame |
| Weight Pounds | 5-30 | Data not available | 31-60 | 60+ | 5-30 |
| Refresh Rate | 60 Hz | 60 Hz | 60 Hz | 120 Hz | 144 Hz |
| Width in Inches | 48.6 | Data not available | 66 | 85.9 | 48.7 |
| VESA Mounting Dimensions (mm.) | 200x200 mm | Data not available | 400x400 mm | 600 x 400 mm | 200 × 200 mm |