Samsung The Frame LS03B 65” Smart QLED 4K UHD AI Enabled TV (QN65LS03BSFXZA)
  • Elevate your space with a stunning 65" display that doubles as a work of art when not in use, perfect for living rooms, bedrooms, or any stylish interior
Item #: IM1SB2347Model #: QN65LS03BSFXZA
  • About this product
    Display your artwork front-and-center with the Samsung The Frame LS03B 65" 4K HDR Smart QLED TV. Art Mode lets the TV cycle through the artwork of your choice while not in use as a TV, and the Art Store subscription service lets you choose from 1400 pieces of artwork to showcase. The Tizen operating system enables more traditional smart TV functionality, complete with voice control via the Google Assistant, Amazon Alexa, or Samsung Bixby. Celebrate Disney's legacy with The Frame - Disney100 Edition. Artwork, shows, movies and memories display what you love on The Frame, the picture frame-like TV. See everything on the QLED 4K TV at 100% Color Volume with Quantum Dot that saturates your screen with a billion colors. Switch on Art Mode and transform your TV into your own personal art exhibit. Celebrate Disney’s legacy in style with The Frame adorned in a Disney100 branded platinum silver bezel. In celebration of the iconic company’s 100-year journey, this bezel pays tribute to its Disney100’s signature color, infusing your living space with a touch of Disney magic. It senses your presence when you’re nearby; the Motion Sensor detects your presence and turns the screen on, so you can enjoy your favorite art while you’re there. When you leave, it turns off to save energy.
    • Quantum HDR and Motion Xcelerator Turbo+ deliver smooth, vibrant visuals, while the matte display reduces glare for a gallery-like experience. Built-in 40W speakers with Dolby Atmos create rich, immersive sound
    • Weight without stand: 49.4lbs, & weight with stand: 50.3lbs
    • Compatible with VESA 400x400mm and includes a Slim Fit Wall Mount for a flush, picture-frame look
    • Comes with an eco-friendly SolarCell remote featuring voice control
    • 1-year manufacturer warranty
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Samsung The Frame LS03B 65” Smart QLED 4K UHD AI Enabled TV (QN65LS03BSFXZA) Samsung The Frame 65" Smart 4K Ultra TV (QN65LS03FAFXZA) Samsung The Frame 55" Smart 4K Ultra AI Enabled TV (QN55LS03FAFXZA) Samsung The Frame 50" Smart OLED 4K UHD AI Enabled TV (QN50LS03FAFXZA)
    Your product
    Out of Stock
    Reviews
    3.55
    Delivery Information
    Data not available
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Wed, May 20
    Available in my store
    No
    No
    3D Enabled
    TV Type
    Smart
    Smart
    Connector, Port or Interface Type(s)
    4 x HDMI, 1 x Coaxial, 2 x USB-A, 1 x Ethernet
    4 HDMI, 2 USB-A, 1 USB-C, Digital Optical Audio Out, Ethernet (LAN), RF In, RS-232C
    HDMI ×4, USB-A ×2, USB-C ×1, Ethernet LAN, Optical Audio, RF In, RS-232C
    4 x HDMI, 1 x Coaxial, 2 x USB-A, 1 x Ethernet, 1 x Serial, 1 x Digital Audio Out
    Backlit Display
    Quantum Dot LED
    Yes, LED backlighting
    Dual LED with Supreme UHD Dimming
    Quantum Dot LED
    TV HD Quality
    4K Ultra
    4K Ultra
    True Color
    Black
    Black
    Internet Streaming Services
    Samsung TV Plus, Web Browser, SmartThings Hub, Gaming Hub
    Netflix, Prime Video, Disney+, Hulu, YouTube, Apple TV+, Samsung TV Plus, and more via Tizen OS
    Samsung TV Plus, Apple AirPlay, Alexa, Google Assistant, Tizen OS
    Refresh Rate
    120 Hz
    120 Hz
    144 Hz
    60 Hz
    HDR Capable
    Yes
    Yes
    VESA Mounting Dimensions (mm.)
    400x400mm
    400x300 mm
    200 × 200 mm
    200x200 mm
    Televisions Display Resolution
    3840 x 2160
    3840 x 2160
    Connectivity
    HDMI / Coaxial / Bluetooth / Wi-Fi / USB / Ethernet
    Wi-Fi 5, Bluetooth 5.3, USB, HDMI, Ethernet, RF
    Wi-Fi 5, Bluetooth 5.3, USB-A, USB-C, HDMI 2.1, Ethernet LAN, Optical Audio
    HDMI / Coaxial / Bluetooth / Wi-Fi / USB / Ethernet / Serial / Digital Audio Out
    Series or Collection
    The Frame LS03B
    The Frame
    The Frame
    TV Size
    60" to 69"
    60" to 69"
    50" to 59"
    50" to 59"