Samsung The Serif LS01D 65” Smart QLED 4K UHD TV (QN65LS01DAFXZA)
  • Make a bold statement with a 65" display that blends art and technology, perfect for living rooms, studios, or any space where design matters
Item #: IM1SF7022Model #: QN65LS01DAFXZA
  • About this product
    Combining modern display technology with more appealing aesthetic, the Serif LS01D 65" 4K HDR Smart QLED TV from Samsung breaks away from the typical black rectangle, offering you a true centerpiece to your home's decor. Designed by the award-winning Paris-based duo of Ronan and Erwan Bouroullec, the white, I-shaped bezel adds a stylish frame to the brilliant 4K LCD. You have the option of standing it on existing furniture or attaching it to the included easel stand for placement in almost any space. Built into the Serif is a host of smart TV technologies that let you stream your favorite shows, play the latest games, and even mirror your mobile content. Even when it's off, Samsung's Ambient Mode+ continues to let the Serif entertain with custom art and audio visualizations. When the Serif is switched off, it doesn't have to be a large black void in your home. Use it as a frame to view built-in background images or upload your own photos and artwork. When listening to music, Ambient Mode+ can let the Serif sync to the beat with audio visualizations. Share your favorite social media memes and videos with friends and family by mirroring your mobile device's screen to the Serif. This feature supports almost any phone or tablet, such as the Samsung Galaxy with instant access via Tap View, Apple devices via AirPlay, and Android devices using the SmartThings app. Powered by the Tizen OS, the Serif can be the heart of your home entertainment system. Stream TV shows, movies, and video games, stay in shape with a trainer-led workout, and more. Many apps and popular streaming services are accessible when connecting the Serif online with its built-in Wi-Fi 5 (802.11ac) support. Enhance your entertainment by displaying two things at once on the Serif with Multi View. Some examples include watching the game with live stats on the screen, or playing a game along with a helpful walkthrough video.
    • Weight without stand: 80.7lbs, & weight with stand: 83.3lbs
    • Comes with an eco-friendly SolarCell remote featuring voice control
    • 1-year manufacturer warranty
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Samsung The Serif LS01D 65” Smart QLED 4K UHD TV (QN65LS01DAFXZA) Samsung QN70H 75" Neo QLED 4K TV (QN75QN70HAFXZA) Samsung Q7F Series 75” Smart QLED 4K UHD TV (QN75Q7FAAFXZA) Samsung BEFX-H Series 85" 4K Business Pro UHD TV (BE85FX-H) Samsung QN70H 55" Neo QLED 4K TV (QN55QN70HAFXZA)