Tripp Lite 208 VAC, 240 VAC Metered Power Distribution Unit, 18-Outlet, 2U Rack Mount, Black (PDUMH30HV)
  • Power distribution unit offers a range of basic and metered PDUs for any application
  • Dimensions: 3 1/2"H x 17 1/2"W x 12 1/2"D
  • Comes in black color
Item #: IM1KD6784Model #: PDUMH30HV
  • About this product
    • Comes in black color
    • Input receptacles: NEMA L6-30P, output receptacles: 2 x IEC 60320 C19, 16 x IEC 60320 C13
    • Input current: 30 A
    • Input voltage: 208 VAC, 240 VAC, output voltage: 208 VAC, 240 VAC
    • Power rating: 5.8 kVA, protection type: Overload protection
    • Form factor: Horizontal rackmount
    • Rack height: 2U
    • Cord length: 12'
    • Includes PDU, mounting brackets, plug retention plates, user manual
    • Meets TAA, Green, RoHS standards
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Tripp Lite 208 VAC, 240 VAC Metered Power Distribution Unit, 18-Outlet, 2U Rack Mount, Black (PDUMH30HV) Tripp Lite Single-Phase Metered Power Distribution Unit, 48-Outlet, Black (PDUMV30HV2) Tripp Lite Single-Phase 208/240 V Switched Power Distribution Unit, 16-Outlet, 2U Rack Mount, Black (PDUMH30HVNET) Tripp Lite Single-Phase Basic Power Distribution Unit, 13-Outlet, 1U Rack Mount, Black (PDU1220) Tripp Lite 120 VAC Switched Power Distribution Unit, 16-Outlet, Black (PDUMH15NET)
    Your product
    Out of Stock
    Delivery Information
    Data not available
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Wed, May 20
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Wed, May 20
    Available in my store
    No
    No
    Power Distribution Unit Type
    Metered
    Metered
    Switched
    Basic
    Switched
    Outlet Count
    18
    True Color
    Black
    Black
    Input Voltage
    208 VAC, 240 VAC
    Data not available
    208 / 240 VAC
    120 VAC
    Height in Inches
    3.5
    Depth in Inches
    12.5
    Width in Inches
    17.5
    Output Voltage
    208 VAC, 240 VAC
    120 VAC
    Input Connector
    NEMA L6-30P
    NEMA 5-15P
    Outlet Connectors
    2 x IEC 60320 C19, 16 x IEC 60320 C13
    13 NEMA 5-15 / 20R
    Input Current
    30 A
    30 A
    30 A
    15 A
    Cable Length (ft.)
    12
    Overload Protection
    Yes
    Yes
    20 A