Tripp Lite Single-Phase 240V Metered Power Distribution Unit, 30-Outlet, Black (PDUMV30HV)
Highlights
View all details
- Single phase NEMA L6-30P 10 ft 30 A 208/240 V input
- 208/240 V 50/60 Hz output
- 6 IEC-C19, 24 IEC-C13 outlet connector
Item #: IM1Q45180Model #: PDUMV30HV
No reviews yet
Customers bought together
Tripp Lite Single-Phase 240V Metered Power Distribution Unit, 30-Outlet, Black (PDUMV30HV) is Your Product
No reviews yet
Selected
Price for both
Compare similar items
| Attributes | Tripp Lite Single-Phase 240V Metered Power Distribution Unit, 30-Outlet, Black (PDUMV30HV) | Tripp Lite Single-Phase Metered Power Distribution Unit, 48-Outlet, Black (PDUMV30HV2) | Tripp Lite Single-Phase 120V Metered Power Distribution Unit, 16-Outlet, Black (PDUMV15) | Tripp Lite Single-Phase 120V Metered Power Distribution Unit, 13-Outlet, Black (PDUMH15) | Tripp Lite Single-Phase 100-127 V Metered Power Distribution Unit, 12-Outlet, Black (PDUMH20) |
|---|---|---|---|---|---|
| Reviews | |||||
| Available in my store | No | No | No | No | No |
| Power Distribution Unit Type | Metered | Metered | Metered | Metered | Metered |
| Output Frequency | 50 / 60 Hz | 50 / 60 Hz | 50 / 60 Hz | 50 / 60 Hz | 50 / 60 Hz |
| Outlet Count | 30 | 48 | 16 | 13 | 12 |
| Phase | Single-Phase | Single-Phase | Single-Phase | Single-Phase | Single-Phase |
| True Color | Black | Black | Black | Black | Black |
| Weight (lbs.) | 8 | 12.35 | 4.2 | 4.5 | 3.6 |
| Input Voltage | 240V | Data not available | 120V | 120V | 100-127 V |
| Overload Protection | Two separately breakered load banks each with 15 A overload protection | Yes | Data not available | Data not available | Data not available |