Samsung S90F 48” Smart OLED 4K UHD AI Enabled TV (QN48S90FAEXZA)
  • 48" screen is a great fit for bedrooms, compact living spaces, or gaming setups, offering premium OLED quality without taking up too much room
Item #: IM1SG8830Model #: QN48S90FAEXZA
  • About this product
    Experience the power of Samsung's top-of-the-line 4K processor with the S90F 48" 4K HDR Smart OLED TV. The S90F features Samsung Vision AI to analyze and upscale all aspects of your content, along with self-illuminating OLED pixels to produce rich HDR contrast and Pantone Validated color accuracy. Wi-Fi is built-in for access to streaming and screen mirroring powered by Samsung's One UI Tizen OS. Four HDMI inputs are available to connect your video, audio, and gaming devices with advanced features, such as VRR and ALLM supported. Additionally, a built-in 40-watt, 2.1-channel speaker system provides full-range sound with object tracking, or you can connect to an external sound system via optical or eARC connections. Powered by 128 neural networks, Samsung's most powerful 4K processor leverages AI to deliver a mind-blowing 4K TV experience. No matter what you enjoy watching, movies, shows, and sports all get upscaled to 4K, even if the source content isn't high resolution, thanks to 4K AI Upscaling technology. Plus, get sound optimized to the content you're watching for a truly immersive viewing experience. Reveal hidden details with bold brights and inky blacks in each scene. The NQ4 AI Gen3 processor analyzes each scene and dynamically enhances brightness for deeper contrast, revealing hidden details for a more cinematic and immersive viewing experience. In HDR10+ content, each scene is dynamically tone mapped for optimal contrast and enhanced HDR performance. Play your favorite video games and enjoy sports with exceptional motion clarity with minimal lag or blur. You'll get consistently crisp visuals and ultra-smooth performance at top speeds, so your picture stays seamless throughout all the non-stop action. With dynamic refresh technology, it supports VRR games up to 4K at 144 Hz. The AI processor automatically detects the type of content you're watching and intelligently optimizes the picture, so it's tailored perfectly to your tastes. Whether you like bold dynamic color in sports, or a moodier picture for movies, simply select your preferences during setup, then sit back and enjoy your favorite content just the way you like it.
    • Powered by the NQ4 AI Gen3 Processor, it features OLED HDR+ for deeper contrast and brighter highlights, Motion Xcelerator 144Hz for fluid motion, and Dolby Atmos for immersive sound
    • Includes 4 HDMI 2.1 ports supporting 4K @ 144Hz, 2 USB ports, Ethernet, and optical audio out—perfect for gaming consoles, sound systems, and streaming devices
    • Approximate weighs 23.4lbs without stand & 26.2lbs with stand
    • Compatible with VESA 200x200 mm mounting, making wall installation simple and secure
    • HDR10+ certified and Pantone Validated for accurate color reproduction and dynamic contrast
    From the manufacturer
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Samsung S90F 48” Smart OLED 4K UHD AI Enabled TV (QN48S90FAEXZA) Samsung S90F 83” Smart OLED 4K UHD AI Enabled TV (QN83S90FAEXZA) Samsung The Frame 50" Smart OLED 4K UHD AI Enabled TV (QN50LS03FAFXZA) Samsung S90F 55” Smart OLED 4K UHD TV (QN55S90FAFXZA) Samsung S85F 55” Smart OLED 4K UHD AI Enabled TV (QN55S85FAFXZA)
    Your product
    Out of Stock
    Samsung S90F 55” Smart OLED 4K UHD TV (QN55S90FAFXZA)~#|#~EF3F2098-0075-4DE4-B8AD59DDC9A7675A_sc7
    Reviews
    4.69
    Delivery Information
    Data not available
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Wed, May 20
    Free delivery by Mon, May 18
    Free delivery by Mon, May 18
    Available in my store
    No
    No
    Weight Pounds
    5-30
    Series or Collection
    S90F
    S90F
    The Frame
    S90F Series
    S85F Series
    3D Enabled
    TV Type
    Smart
    Smart
    Refresh Rate
    144 Hz
    144 Hz
    60 Hz
    144 Hz
    120 Hz
    TV HD Quality
    4K Ultra
    4K Ultra
    Depth in Inches
    1.6
    HDR Capable
    Yes
    Yes
    Televisions Display Resolution
    3840 x 2160
    3840 x 2160
    Height in Inches
    24.4
    Connectivity
    HDMI / Coaxial / Bluetooth / Wi-Fi / USB / Ethernet / Serial / Digital Audio Out / Audio Out
    HDMI / Coaxial / Bluetooth / Wi-Fi / USB / Ethernet / Serial / Digital Audio Out
    HDMI / Coaxial / Wi-Fi / Bluetooth / USB / Ethernet / Serial / Digital Audio Out / Audio Out
    TV Size
    40" to 49"
    70" +
    50" to 59"
    50" to 59"
    50" to 59"
    VESA Mounting Dimensions (mm.)
    300x 200 mm
    400x300 mm
    200x200 mm
    300x200 mm
    300x200 mm