Samsung S90F 55” Smart OLED 4K UHD TV (QN55S90FAFXZA)
Over 30
  • The Samsung S90F features a 55" OLED display, making it an excellent choice for living rooms or bedrooms where you want a premium cinematic experience without overwhelming the space
Item #: IM1SG8860Model #: QN55S90FAFXZA
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Samsung S85F 55” Smart OLED 4K UHD AI Enabled TV (QN55S85FAFXZA)~#|#~CA8E6248-2817-4123-BBBBBED44F73F557_sc7
Customers bought together
Samsung S90F 55” Smart OLED 4K UHD TV (QN55S90FAFXZA)~#|#~A48DD85A-98D8-472D-A2AAB0C7A5545CE2_sc7Samsung S90F 55” Smart OLED 4K UHD TV (QN55S90FAFXZA)~#|#~EF3F2098-0075-4DE4-B8AD59DDC9A7675A_sc7
Samsung S90F 55” Smart OLED 4K UHD TV (QN55S90FAFXZA) is Your Product
Price for both
  • About this product
    Experience the power of Samsung's top-of-the-line 4K processor with the S90F 55" 4K HDR Smart OLED TV. The S90F features Samsung Vision AI to analyze and upscale all aspects of your content, along with self-illuminating OLED pixels to produce rich HDR+ contrast and Pantone Validated color accuracy. Wi-Fi is built-in for access to streaming and screen mirroring powered by Samsung's One UI Tizen OS. Four HDMI inputs are available to connect your video, audio, and gaming devices with advanced features, such as VRR and ALLM supported. Additionally, a built-in 40-watt, 2.1-channel speaker system provides full-range sound with object tracking, or you can connect to an external sound system via optical or eARC connections. Powered by 128 neural networks, Samsung's most powerful 4K processor leverages AI to deliver a mind-blowing 4K TV experience. No matter what you enjoy watching, movies, shows, and sports all get upscaled to 4K, even if the source content isn't high resolution, thanks to 4K AI Upscaling technology. Plus, get sound optimized to the content you're watching for a truly immersive viewing experience. OLED HDR+ delivers powerful brightness and deep contrast, revealing nuanced detail in each scene. The NQ4 AI Gen3 processor analyzes each scene to boost brightness for dramatic highlights and realism. Self-illuminating pixels enable precise detail, allowing you to appreciate the tiniest nuances in each scene. In HDR10+ content, each scene is dynamically tone mapped for optimal contrast and enhanced HDR performance.
    • Powered by Samsung’s NQ4 AI Gen3 processor, the TV offers 4K AI Upscaling Pro, Color Booster Pro, Motion Xcelerator 144Hz, and Object Tracking Sound Lite for an immersive viewing and listening experience
    • Compatible with a 300x200 mm VESA mount for secure and easy wall installation
    From the manufacturer
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Samsung S90F 55” Smart OLED 4K UHD TV (QN55S90FAFXZA) Samsung S85F 55” Smart OLED 4K UHD AI Enabled TV (QN55S85FAFXZA) Samsung S90F 83” Smart OLED 4K UHD AI Enabled TV (QN83S90FAEXZA) Samsung S90H 55” Smart OLED 4K Ultra AI Enabled TV (QN55S90HAEXZA) Samsung The Frame 50" Smart OLED 4K UHD AI Enabled TV (QN50LS03FAFXZA)
    Your product
    Reviews
    4.69
    Delivery Information
    Free delivery by Mon, May 18
    Free delivery by Mon, May 18
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Wed, May 20
    Available in my store
    No
    No
    Width in Inches
    48.2
    3D Enabled
    TV Type
    Smart
    Smart
    Refresh Rate
    144 Hz
    120 Hz
    144 Hz
    165 Hz
    60 Hz
    VESA Mounting Dimensions (mm.)
    300x200 mm
    300x200 mm
    400x300 mm
    300 x 200
    200x200 mm
    TV HD Quality
    4K Ultra
    4K Ultra
    Internet Streaming Services
    Samsung TV Plus, Web Browser, SmartThings Hub, Apple AirPlay, ConnecTime, Gaming Hub, Twitch
    Netflix, Prime Video, Disney+, YouTube, Samsung TV Plus.
    TV Size
    50" to 59"
    50" to 59"
    70" +
    50" to 59"
    50" to 59"