Samsung Neo QN85D 65” Smart QLED 4K UHD AI Enabled TV (QN65QN85DBFXZA)
  • Enjoy a stunning 65" display that transforms your living room into a cinematic experience, perfect for movies, sports, and gaming
Item #: IM1SB2341Model #: QN65QN85DBFXZA
  • About this product
    Experience the impressive color and contrast of 4K mini-LED technology with the QN85D 65" 4K HDR Smart Neo QLED Mini-LED TV from Samsung. The QN65QN85D packs Samsung's advanced video and audio processing into a bright mini-LED panel with Samsung's UHD Dimming technology for a more accurate picture than standard LED. Integrated Wi-Fi allows for plug-and-play access to streaming and screen mirroring powered by Samsung's Tizen OS. Four HDMI 2.1 inputs are available to connect your video, audio, and gaming devices with advanced features, such as VRR and ALLM supported. With 4K upscaling the QN85D series presents clear and enhanced visuals for all sources. Additionally, a 40-watt 2.2-channel speaker system is built in, or you can connect to external sound via optical and HDMI eARC outputs. Catch every detail in dark to bright scenes. Precise lighting from mini-LEDs boost brightness so you don't miss a thing. See rich color and accurate details. Experience dynamic contrast and brilliant colors, all in 4K resolution. Contrast is adjusted to best fit each scene. Keep your ears on the action with built-in Dolby Atmos. You’ll hear 3D surround sound that follows the movement on screen using Samsung's virtual top channel audio - putting you right in the middle of the car chase, stampede, or party scene. Experience smooth action with exceptional motion enhancements. Get crisp visuals at a speed of 120 frames per second for a seamless picture. Content instantly transformed to incredibly sharp up to 4K resolution. Whether you’re streaming an HD movie, watching live sports, or looking back at home videos, experience it all transformed into sharp 4K resolution with Samsung's high-performance, AI-powered processor that upgrades your content scene by scene. The power behind the 4K picture that actively improves the quality. The NQ4 AI Gen2 Processor keeps everything running, using twenty specialized networks to drive the intuitive Smart TV Hub, Dolby Atmos sound, and expertly upscaled 4K resolution.
    • Connect all your devices effortlessly with four HDMI 2.1 ports supporting 4K at 120Hz, plus USB, Ethernet, Wi-Fi, and Bluetooth for seamless connectivity
    • Compatible with VESA 400x300 mm, making wall mounting simple and secure
    • Weight without stand: 50.9lbs, & weight with stand: 59.1lbs
    • 1-year manufacturer warranty
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Samsung Neo QN85D 65” Smart QLED 4K UHD AI Enabled TV (QN65QN85DBFXZA) Samsung Neo QN80F 100" Smart QLED 4K UHD AI Enabled TV (QN100QN80FFXZA) Samsung Neo QN900F 65” Smart QLED 8K UHD AI Enabled TV (QN65QN900FFXZA)
    Your product
    Out of Stock
    Reviews
    4.67
    Delivery Information
    Data not available
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Tue, May 19
    Connectivity
    HDMI / Coaxial / Bluetooth / Wi-Fi / USB / Ethernet / Digital Audio Out
    HDMI / Coaxial / Bluetooth / Wi-Fi / USB / Ethernet / Serial / Digital Audio Out
    Height in Inches
    32.6
    Backlit Display
    Neo QLED
    Neo QLED
    Smart
    Series or Collection
    Neo QN85D
    Neo QN80F
    Neo QN900F
    VESA Mounting Dimensions (mm.)
    400x300 mm
    600x400 mm
    400x300mm
    Width in Inches
    56.9
    4K Ultra
    8K Ultra
    Refresh Rate
    120 Hz
    144 Hz
    165 Hz
    Yes
    Televisions Display Screen Size (in.)
    Internet Streaming Services
    Depth in Inches
    1.8
    TV Size
    60" to 69"
    70" +
    60" to 69"