Samsung The Terrace 75" 4K Ultra HD TV (QN75LST9DAFXZA)
Over 30
  • Features a 4K Ultra HD display resolution of 3840 x 2160 pixels.
Item #: IM1NU0719Model #: QN75LST9DAFXZA
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Samsung Terrace 75" Neo QLED 4K Outdoor AI TV (QN75LST7DAFXZA)~#|#~A5F0824F-B211-4FA9-BF787A1255CE0075_sc7
Customers bought together
Samsung The Terrace 75" 4K Ultra HD TV (QN75LST9DAFXZA)~#|#~B20620AA-4B29-4434-BEAD8796A720B5CD_sc7Samsung The Terrace 75" 4K Ultra HD TV (QN75LST9DAFXZA)~#|#~D19F9163-F4DB-4C4F-8A30E2C7A48DDDE8_sc7
Samsung The Terrace 75" 4K Ultra HD TV (QN75LST9DAFXZA) is Your Product
Price for both
  • About this product
    • Boasts various integrated IO (input/output) features to enhance connectivity and ease of use HDMI Ports: 4 HDMI ports (supports 4K 60Hz) , USB Ports: 3 USB ports (USB 2.0), Bluetooth: Supports wireless connections to compatible devices such as headphones, speakers, and other peripherals
    • Weighs 110.9 lbs.
    • Supports the VESA 400 x 400 mounting standard.
    • The Samsung QN75LST9DAFXZA comes with a Magic Remote.
    • 24 Month Limited Warranty.
    From the manufacturer
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Samsung The Terrace 75" 4K Ultra HD TV (QN75LST9DAFXZA) Samsung Terrace 75" Neo QLED 4K Outdoor AI TV (QN75LST7DAFXZA) Samsung Terrace 55" Neo QLED 4K Outdoor AI TV (QN55LST7DAFXZA) Samsung QHC 75" Smart 4K Ultra TV (QH75C) Samsung QMC 75" Smart 4K Ultra TV (QM75C)
    Your product
    Samsung QHC 75" Smart 4K Ultra TV (QH75C)
    Samsung QMC 75" Smart 4K Ultra TV (QM75C)
    Reviews
    4.7
    No reviews yet
    Delivery Information
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Mon, May 18
    Available in my store
    No
    No
    Width in Inches
    66.6
    Weight Pounds
    60+
    TV Size
    70" +
    70" +
    50" to 59"
    70" +
    70" +
    3D Enabled
    Yes
    Televisions Display Screen Size (in.)
    TV Type
    Smart
    Smart
    TV HD Quality
    4K Ultra
    4K Ultra
    True Color
    Black
    Titan Black
    Titan Black
    Black
    HDR Capable
    Yes
    Televisions Display Resolution
    3840 x 2160
    3840 x 2160
    Connectivity
    wifi / Bluetooth / usb
    Wi-Fi, Bluetooth, USB, Ethernet, HDMI, RF In
    DP, HDMI 2.0, USB 2.0 x 2, Stereo mini Jack, RS232C (In / Out), RJ45
    Wi-Fi, Bluetooth
    Series or Collection
    The Terrace
    The Terrace Partial Sun
    The Terrace Partial Sun
    QHC
    QMC
    Depth in Inches
    13.7
    VESA Mounting Dimensions (mm.)
    400 x 400
    400 x 400 mm