Westinghouse 43″ Edgeless 4K UHD Roku TV (WR43EX4300)
Item #: 24612762Model #: WSWR43EX4300
  • About this product
    Elevate your home entertainment experience with the Westinghouse 43" Edgeless 4K UHD Roku TV. Featuring a bezel-less design for immersive viewing, this smart TV combines 4K Ultra HD clarity with the endless streaming possibilities of Roku TV. From Westinghouse.
    • Safety Data Sheet
    • WARNING: Cancer and Reproductive harm - www.P65Warnings.ca.gov
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Westinghouse 43″ Edgeless 4K UHD Roku TV (WR43EX4300) Westinghouse RokuTV 55” Mini-LED 4K UHD TV (WR55MX6500) Westinghouse 50" Edgeless QLED 4K Ultra HD Roku TV (WR50QX400) Westinghouse 24" LED 720p TV (WD24HX1201) Westinghouse RokuTV 50" 4K UHD Smart TV (WSWR50UE4520)
    Your product
    Out of Stock
    Westinghouse 24" LED 720p TV (WD24HX1201)~#|#~1CAAFF8A-C263-4197-A6D7E19946C2B8A8_sc7
    Reviews
    4.81
    Delivery Information
    Data not available
    Free delivery by Wed, May 20
    Free delivery by Wed, May 20
    Available in my store
    No
    No
    Weight Pounds
    5-30
    Series or Collection
    EX Series
    MX Series
    QX
    HX
    UE Series
    Refresh Rate
    60 Hz
    60 Hz
    60 Hz
    60 Hz
    60 Hz
    3D Enabled
    Height in Inches
    22
    TV HD Quality
    4K Ultra
    4K Ultra
    720p
    True Color
    Black
    Black
    HDR Capable
    Yes
    Yes
    Televisions Display Resolution
    3840 x 2160
    3840 x 2160
    1024 x 768
    Televisions Display Screen Size (in.)
    Depth in Inches
    3.4
    TV Type
    LED
    LED
    Connector, Port or Interface Type(s)
    HDMI, Composite VIdeo, Ethernet, Headhpone, Optical Digital, RF, USB
    HDMI, USB 2.0, Mini AV, Antenna, RJ-45, Headphone, Digital Optical
    HDMI, USB, Composite Video, Ethernet, Headphone, RF
    Composite Video, HDMI, Headphone, Optical Digital, RF, USB, VGA
    HDMI, USB, Mini AV, Antenna, Digital Optical
    VESA Mounting Dimensions (mm.)
    300 x 300
    200 X 300
    400 x 200
    100 x 100
    300 x 300
    TV Size
    40" to 49"
    50" to 59"
    50" to 59"
    20" to 29"
    50" to 59"