JAM Paper Heavy Duty 1 1/2" 3-Ring Flexible Poly Binder, Orange (762T15OR)
Over 30
  • Orange three ring plastic binder - 1-1/2" wide
  • Size: 10-3/8" x 1-1/2" x 11-5/8"
Item #: 2102855Model #: 762T15OR
Ordering this regularly? Get fast delivery when you subscribe. Learn more
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Consider this similar product
JAM Paper Heavy Duty 3" 3-Ring Flexible Poly Binder, Green (821T3GR)~#|#~sp89840307_sc7
Customers bought together
JAM Paper Heavy Duty 1 1/2" 3-Ring Flexible Poly Binder, Orange (762T15OR) is Your Product
Price for all 3
  • About this product
    JAM Paper & Envelope's Plastic 1.5 Inch Three Ring Binders are perfect for back to school, home or the office. These 3 ring binders have a 1.5 inch width, and can store and fasten all standard 8.5 x 11 inch 3 hole punch docume nts. Binders are made from durable flexible plastic and have a smooth glass twill finish. These are not flimsy binders, but are neither stiff plastic, they fall right inbetween. Can hold approximately 225 sheets of paper. Inside there are three round me tal bindings and two button separators, designed to easily open and close binder rings. Use these to organize homework, memos, presentations, projects, or any other important documents.
    • Has 3 metal bindings and 2 metal buttons, designed to easily open and close rings
    • Binders features a folder pocket on inside flap
    • Orange Three Ring Plastic Binder - 1 1/2 Inch Wide
    • Size: 10 3/8 x 1 1/2 x 11 5/8 inches
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes JAM Paper Heavy Duty 1 1/2" 3-Ring Flexible Poly Binder, Orange (762T15OR) JAM Paper Heavy Duty 3" 3-Ring Flexible Poly Binder, Green (821T3GR) Staples Mini 1" 3-Ring View Binder, Black (55397/26454) Staples 2" 3-Ring View Binders, White, 12/Pack (23725/21688) Staples Heavy Duty 1/2" 3-Ring Flexible Poly Binder, Black (ST62606)
    Your product
    Reviews
    No reviews yet
    3.6
    No reviews yet
    Delivery Information
    Delivery by Tue, May 19
    Delivery by Tue, May 19
    Delivery by Fri, May 15
    Free delivery by Fri, May 15
    Delivery by Mon, May 18
    Available in my store
    No
    No
    Yes
    True Color
    Orange
    Green
    Black
    White
    Black
    Binder Sheet Capacity
    # of Rings
    3
    Ring Type
    Round Ring
    Round Ring
    Binder Pack Size
    Each
    Each
    12 / Pack
    Durability
    Heavy Duty
    Heavy Duty
    Standard
    Economy
    Binder Size
    Standard
    Color Family
    Orange
    Green
    White
    Ring Size
    1 1 / 2"
    3"
    1"
    2"
    1 / 2"
    # of Pockets
    1 Pocket
    1 Pocket
    2 Pocket
    2 Pocket
    Folder or Paper Size
    8.5" x 11" (US letter)
    8.5" x 11" (US letter)
    5.5" x 8.5"
    8.5" x 11" (US letter)
    8.5" x 11" (US letter)