  • UHF-band microphone signal system includes:
  • 2 body pack transmitters
  • 2 lavalier microphones
Item #: 24551106Model #: PYLPDWM3400
  • About this product
    • 2 body pack transmitters
    • 2 lavalier microphones
    • 2 headset microphones
    • Receiver
    • TRS 1/4 in. cable
    • Power adapter
    • Operation range: Up to 160 ft.
    • Audio level indicator for wireless signal strength
    • Independent and adjustable channel volume controls
    • RF signal indicator for transmitter signal strength
    • LED power indicator and channel display
    • Selectable frequency range: up to 8 channels between 573 MHz to 597.8 MHz
    • 1/4 in. audio output jack
    • XLR balanced output jack
    • Body-pack transmitter specs:
    • RF output: greater than 10 dBm
    • Modulation type: FM
    • Spurious emission: greater than 55 dBc
    • Nominal current drain: less than 40 mA
    • Requires 2x AA batteries (sold separately)
    • Dimensions: 9.25 in. x 1.9 in. x 1.9 in.
    • Receiver specs:
    • Image and spurious rejection: great than 70 dB
    • Signal-to-noise ratio: -105 dB
    • T.H.D.: less than 1%
    • Audio output level: 0 mV to 300 mV
    • Power supply: 120-volt/220-volt (12-volt to 15-volt DC adapter)
    • Dimensions: 6.8 in. L x 5.3 in. W x 1.7 in. H