Over 30
  • Pegboard Kit
  • Dimensions: 24" x 42" x 1/4"
  • White High Density Fiberboard
MADE IN AMERICA
Item #: 24606927Model #: PEG36-WHT
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Consider this similar product
No reviews yet
1
  • About this product
    Triton Products - Strength in Organization
    • Pegboard Kit
    • Dimensions: 24" x 42" x 1/4"
    • Hole diameter is 1/4 In. with 1 In. O.C. spacing
    • 100 lb. load rating per board
    • Superior holding capacity when compared to standard pegboard
    • Abrasion, humidity and temperature resistant
    • Mounting hardware includes spacers so board does not sit flush onto the wall
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Triton Products High Density Fiberboard Round Hole Pegboard with 36 pc. DuraHook Assortment (PEG36-WHT) Triton Products High Density Fiberboard Round Hole Pegboards with Mounting Hardware, Set of 2 (PEG2-WHT) Triton Products White Polypropylene Pegboards with 1/4 In. Hole Size, Set of 2 (019) Triton Products Polypropylene Pegboard 22" x 18" x 1/8", Set of 2 (018) Triton Products LocBoard 18" x 36" x 9/16" Steel Square Hole Pegboard, 18 Assorted Hooks (LB18-1BH-KIT)