BTI 100 W USB-C Laptop Adapter & Charger for Lenovo Laptops, Black (100WUSB-C-BTI-LN)
Over 30
  • 100W USB-C AC Adapter for Lenovo laptops
  • 6' cord length
Item #: IM1RS5973Model #: 100WUSB-C-BTI-LN
Free Returns
Online. In store. Always free.
Learn More
Sign in to unlock exclusive deals and picks just for you. sign in
Over 30
Customers bought together
BTI 100 W USB-C Laptop Adapter & Charger for Lenovo Laptops, Black (100WUSB-C-BTI-LN)~#|#~6C5664A1-DEA5-4E1A-83BD629CCC96F7CC_sc7
BTI 100 W USB-C Laptop Adapter & Charger for Lenovo Laptops, Black (100WUSB-C-BTI-LN) is Your Product
Logitech M170 Wireless Ambidextrous Optical Mouse, Blue (910-004800)~#|#~m007158161_sc7
Price for all 3
  • About this product
    The BTI 100W USB-C AC Adapter is a versatile power adapter designed for various Lenovo ThinkPad models, including the ThinkPad T16 G3, ThinkBook 14 G6+, ThinkPad P14S G5, ThinkPad P14S G4, and ThinkPad P16S G312. It provides a maximum output power of 100W and comes with a 24-month limited warranty.
    • 6' cord length
    • Maximum output power of 100 watts.
    • Input voltage range of 100-240VAC, 50-60Hz, 2.0A Max.
    • Output voltage of 20V.
    • USB-C connector
    • 2-year limited warranty
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes BTI 100 W USB-C Laptop Adapter & Charger for Lenovo Laptops, Black (100WUSB-C-BTI-LN) Targus Charger for USB-C Devices, 5.9' (APA107BT) Targus Semi-Slim Universal Laptop Charger, 90W, Black (APA90US) BTI 45W USB-C Laptop Adapter & Charger for Lenovo Laptop, Black (02DL119-BTI) BTI 65W USB-C Laptop Adapter & Charger for Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 Laptop, Black (5A10W86318-BTI)
    Your product
    Targus Charger for USB-C Devices, 5.9' (APA107BT)~#|#~sp101211835_sc7
    Reviews
    No reviews yet
    4.65
    No reviews yet
    Delivery Information
    Free delivery by Fri, May 15
    Pick up in 30 minutes
    Free Next-Day eligible by tomorrow
    Delivery by Fri, May 15
    Free delivery by Fri, May 15
    Available in my store
    No
    Yes
    Yes
    No
    Length (ft.)
    6
    Warranty Information
    2 Year
    2 Year
    1 Year
    Connector, Port or Interface Type(s)
    USB-C
    USB-C
    Compatible with Laptops from Acer, Asus, Compaq, Dell, Fujitsu, Gateway, HP, Lenovo, and Sony
    USB Type-C
    Compatible With
    Laptops, Tablets, Phones, Monitors, and Game consoles
    Laptops, tablets, phones
    Laptops from Acer, Asus, Compaq, Dell, Fujitsu, Gateway, HP, Lenovo, and Sony
    Lenovo laptops
    Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 Laptop
    Laptop Adapter & Charger Type
    Charger
    Charger
    Adapter
    Adapter
    Watts
    100
    True Color
    Black
    Black
    Output Voltage
    20V
    Data not available
    Data not available
    20V, 15V, 9V, and 5V
    20V DC
    Input Voltage
    100-240VAC
    110V AC to 220V AC
    110V AC to 220V AC