  • Power distribution unit offers reliable and cost effective power distribution
  • Dimensions: 1 3/4"(H) x 17 1/2"(W) x 4 1/2"(D)
  • Sheet metal construction for long lasting durability
Item #: IM11E5330Model #: PDUMH15-ISO
  • About this product
    The Tripp Lite PDUMH15-ISO 1.44 kW single-phase metered PDU with isobar surge suppression, provides real-time local reporting of load level in amps and noise suppression. It features a digital display that shows output current to prevent circuit overload when additional equipment is added and has a set of three front-panel LEDs to show wiring fault, protection present and line OK status. This PDU has a rugged all-metal housing and offers rackmount installation with included mounting accessories. It is compatible with 120 VAC sine wave input. The 1U PDU features NEMA 5-15P 15 A 120 V input plug with 15' cord and 14 NEMA 5-15R outlets.
    • Receptacles: NEMA 5-15P input and 14 x NEMA 5-15R output
    • Voltage: 120 VAC at 50/60 Hz input/output, Input current: 15 A
    • Output capacity: 1.44 kW
    • Input cord length: 15'
    • Form factor: Horizontal (1U, 2U)
    • Offers overload and surge protection
    • AC suppression joule rating: 3840 J, AC suppression surge current rating: 60000 A, Clamping voltage (RMS): 140 V
    • Built-in two digit visual meter continuously reports PDU load level in amps
    • Offers SOBAR Network-grade AC surge and noise suppression with EMI/RFI filtering
    • Contains owner's manual with warranty information
    • Meets UL1449 3rd Edition (USA) and CSA (Canada), RoHS standards or certifications
    • Weight: 4.6 lbs.
    • Comes with 2 years limited warranty
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Tripp Lite Single-Phase Metered Power Distribution Unit, 14-Outlet, 1U Rack Mount, Black (PDUMH15-ISO) Tripp Lite Single-Phase 100 - 240V Metered Power Distribution Unit, 14-Outlet, 1U Rack Mount, Black (PDUH20DV) Tripp Lite Single-Phase 100 - 240 V Basic Power Distribution Unit, 14-Outlet, 1U Rack Mount, Black (PDU12IEC) Tripp Lite Single-Phase Metered Power Distribution Unit, 48-Outlet, Black (PDUMV30HV2) Tripp Lite Single-Phase Basic Power Distribution Unit, 13-Outlet, 1U Rack Mount, Black (PDU1220)
    Your product
    Out of Stock
    Delivery Information
    Data not available
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Wed, May 20
    Free delivery by Tue, May 19
    Available in my store
    No
    No
    Power Distribution Unit Type
    Metered
    Metered
    Basic
    Basic
    Output Frequency
    50 / 60 Hz
    50 / 60 Hz
    50 / 60 Hz
    50 / 60 Hz
    50 / 60 Hz
    Outlet Count
    14
    Phase
    Single-Phase
    Single-Phase
    True Color
    Black
    Black
    Height in Inches
    1.75
    Depth in Inches
    4.5
    Width in Inches
    17.5
    Weight (lbs.)
    4.6
    Data not available
    Warranty Information
    2 Year
    5 Year
    Limited Lifetime Warranty
    2 Year
    Limited Lifetime Warranty
    Rack Units
    1U
    1U
    Cable Length (ft.)
    15
    10
    Input Current
    15 A
    20 A
    30 A
    Load Capacity
    1.44 kW
    5.8 kW