  • 42 outlets-36 C13, 6 C19-with plug-lock insert sleeves
  • Built-in Java-free LX Platform interface for remote access 24/7
  • Digital ammeter for on-site load monitoring in real time
Item #: IM12KL112Model #: PDUMNV30HV2LX
  • About this product
    The PDUMNV30HV2LX 5.8kW Single-Phase Monitored PDU provides real-time remote monitoring of voltage, frequency and load levels via built-in network connection. By reducing the frequency of on-site visits, these advanced remote capabilities can save you money and reduce downtime. The 0U PDU features 42 outlets (36 C13 and 6 C19) with included plug-lock insert sleeves to prevent cables from becoming accidentally disconnected. A 10-foot cord with NEMA L6-30P plug connects the PDU to a compatible AC power source, generator or protected UPS. The built-in Java-free HTML5-based LX Platform network interface enables full remote access for PDU status monitoring and email notifications via secure web browser, SNMP, telnet or SSH. It supports 10/100 Mbps auto-sensing for optimum communication with an Ethernet network. Optional EnviroSense2 modules (sold separately) provide a variety of environmental monitoring capabilities. Protocols supported include IPv4, IPv6, HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, telnet, SSH, FTP, DHCP and NTP. A digital ammeter allows you to monitor each load bank's current and the total connected PDU load in real time to ensure they remain well below maximum capacity with no danger of overload. The PDU mounts in 0U of space in EIA-standard 19-inch racks using the included toolless mounting buttons or the included rack-mounting brackets. Use the included PDUMVROTATEBRKT kit to install the unit with outlets facing the rear for better airflow or equipment access.
    • NEMA L6-30P input with 10 ft. AC power cord
    Compare similar items
    Product specifications table
    Attributes Tripp Lite Single-Phase 200/208/240 V Monitored Power Distribution Unit, 42-Outlet, Black (PDUMNV30HV2LX) Tripp Lite 1.4kW 120V 8-Outlet Single‑Phase Switched 1U PDU (PDUMH15NET2LX) Tripp Lite Single-Phase Metered Power Distribution Unit, 48-Outlet, Black (PDUMV30HV2) Tripp Lite Single-Phase 120V Switched Power Distribution Unit, 8-Outlet, Black (PDUMH15ATNET) Tripp Lite Single-Phase Basic Power Distribution Unit, 13-Outlet, 1U Rack Mount, Black (PDU1220)
    Your product
    Out of Stock
    Delivery Information
    Data not available
    Free delivery by Wed, May 20
    Free delivery by Tue, May 19
    Free delivery by Wed, May 20
    Free delivery by Tue, May 19
    Available in my store
    No
    No
    Output Frequency
    50 / 60 Hz
    50 / 60 Hz
    60 Hz
    50 / 60 Hz
    Outlet Count
    42
    Phase
    Single-Phase
    Single-Phase
    Power Distribution Unit Type
    Monitored PDU
    Metered
    Switched
    Basic
    True Color
    Black
    Black
    Weight (lbs.)
    15
    Data not available
    Outlet Connectors
    6 x IEC 60320 C19, 36 x IEC 60320 C13
    8 NEMA 5-15R
    13 NEMA 5-15 / 20R
    Height in Inches
    70
    Width in Inches
    2.2
    Depth in Inches
    2.65
    Warranty Information
    2 Year
    2 Year
    Limited Lifetime Warranty
    Input Voltage
    200 / 208 / 240 V
    120V
    Cable Length (ft.)
    10
    15
    Input Connector
    1 x NEMA L6-30P
    NEMA 5-15P
    Overload Protection
    Two 20 A Breakers Protect 21 Outlets Each
    Yes
    20 A
    Load Capacity
    5 - 5.8 kW
    5.8 kW
    Input Current
    30 A
    30 A